Velké plány Francouzů: Renault Zoe bude nejrozšířenější elektromobil

Renault se svým elektromobilem Zoe velké plány. Malý elektrický hatchback chce francouzská automobilka prodávat nejvíce ze všech elektrických modelů současnosti (kdybychom byli jízliví, dodáme, že to nebude až takový problém, vzhledem k tomu, že se skoro žádné zatím neprodávají). Renault Zoe se tak má v nejbližších letech stát nejrozšířenějším elektromobilem.

Vydáno: 9.4.2011

Francouzská automobilka Renault má ve svém vedení optimisty. Renault se domnívá, že vozidlo má velké šance získat si sympatie velkého počtu evropských zákazníků. Automobilu má pomoci nízká ekologická zátěž, kterou vůz produkuje, a především nízká cena.

Elektrické Clio za stejné peníze

Renault Zoe bude elektrickou alternativou nového Clia, oba modely dorazí na trh v roce 2012. Ve Francii se má Zoe prodávat za 15.000 € (v přepočtu cca 360 tisíc korun), což bude stejná částka, kolik bude stát Clio s dieselovým motorem. Pro srovnání, nejlevnější Clio diesel současné generace dnes u nás stojí 270 tisíc. A ještě jedno srovnání: další nový elektromobil, Nissan Leaf, se prodává za 31.000 €, tedy asi 744 tisíc korun.

Nejen pořizovací cena bude nízká. Renault věří, že většinu řidičů přilákají zejména nízké provozní náklady. Náklady na jedno rychlé nabití představují zhruba 50 Kč (2 €). Oproti Cliu s dieselovým motorem jsou tedy náklady na provoz tohoto elektromobilu zhruba pětkrát nižší. Přitom zákazníci dostanou stejné jízdní výkony a prostor, jako majitelé „obyčejného“ modelu Clio.

Největší slabina vozu bude tradiční bolest elektromobilů: dojezd. Plně nabitý Renault Zoe zvládne jen 160 km, takže na dovolenou či delší výlety s ním majitel často nevyrazí.

Nejrozšířenější elektromobil budoucnosti?

Renault plánuje ročně prodávat 150 000 kusů modelu Zoe. Ředitel objemu výroby Patrick Pelata uvedl, že v případě potřeby není problém výrobu zdvojnásobit.

Text: Redakce
Foto: Renault

Galerie