Velká změna: Policie pojede jen k nehodě nad sto tisíc

Řidiče čeká změna. Česká asociace pojišťoven se dohodla s ministerstvem vnitra, že by řidiči měli k nehodě volat policii až při škodě nad 100 tisíc korun. Podle prezidenta České asociace pojišťoven Ladislav Bartoníčka je 80 procent nehod právě pod limitem sta tisíc.

Vydáno: 8.4.2008

„Původní návrh vlády na hranici 250 tisíc korun by mohl způsobovat zneužívání systému,“ řekl Bartoníček.

Tato dohoda mezi policií a pojišťovnami by měla být argumentem pro jednu z chystaných změn ve vládním návrhu zákona o policii.

„Naším cílem je, aby policie neřešila malé nehody, když by mohla mezi tím působit na důležitějších místech,“ řekl ministr vnitra Ivan Langer. Zatímco ministerstvo vnitra navrhoval původně limit škody na čtvrt milionu korun, ministerstvo dopravy chtělo nastavit hranici na 50 tisíc.

Jak bude fungovat řešení menší dopravní nehody? Řidiči by měli mít ve voze jako „povinnou výbavu“ tzv. evropský formulář, do kterého vyplní všechny potřebné údaje týkající se nehody. Pokud se shodnou, kdo za nehodu může, předají dokumenty svým pojišťovnám.

Pokud ale řidiči policii přivolají a bude zjevné, že nehoda nedosáhla stanovené škody, policisté po nich budou vyžadovat proplacení výjezdu. Zda taková částka půjde do stovek či do tisíců, Langer neřekl. „Bude se to řešit konkrétně – případ od případu,“ podotkl ministr.

Za slušnou jízdu sleva z pojistky
Pojišťovny chtějí nově vypočítávat výši pojistky také podle toho, jak řidič jezdí. Pokud zjistí, že za uplynulé tři roky nasbíral body třeba za rychlou jízdu, bude ho to v závěru stát více peněz. „Neobáváme se toho, že by tak často byl pojištěnec odlišný od řidiče,“ vysvětlil Bartoníček.

Pokud by řidič způsobil nehodu při vysoké rychlosti a přitom byl předtím za rychlost potrestán, pojišťovna mu škody neproplatí,“ dodal.

Pokud bude zákon schválen, měl by platit od 1. ledna 2009.

Text: Jan Markovič (Autor publikoval článek také na iHNed.cz)

Galerie