V Praze s kočárkem snadno nezaparkujete

Auto a dítěParkování pro invalidy nabízí v Praze každý větší supermarket, který má své vlastní parkoviště. Zaparkovat s automobilem tak, aby šel bez problémů vyndat kočárek, už ale není tak snadné. „Vnímám to jako problém,“ říká Martina Pojarová, jedna z maminek žijících v Praze.


Vydáno: 8.2.2008 

„Vnímám to jako problém. Přenést miminko z auta do kočárku je docela náročná operace a je příjemné, když vám to usnadní vyhrazené místo. Také je důležité, aby bylo širší, aby se dalo bez problému manipulovat s kočárkem,“ tvrdí Pojarová.

Přitom řada světových měst zvláštní parkovací místa nabízí, například ve Velké Británii, Itálii nebo Švýcarsku. Jsou k dispozici i za oceánem. „Mám zkušenost z Washingtonu, kde je naprosto běžné, že vedle řady míst pro invalidy je stejná řada míst pro maminky s kočárky. Myslím, že by stálo za úvahu tato místa zavádět i v Praze, i když jsem si vědoma toho, že by byla pravděpodobně zneužívána,“ dodává Pojarová.

Obchodní centra o krok vpředu

Vyjít vstříc zákazníkům, kteří mají malé děti, se rozhodlo například vedení Paláce Flóra. Od konce ledna nabízí čtrnáct parkovacích míst pro maminky s kočárkem. „V prvním patře je šest míst, ve druhém a třetím vždy čtyři místa. Tato stání se navíc nacházejí v blízkosti výtahů do pasáže,“ uvedla za obchodní dům Tereza Šašková.

Sedm míst pro maminky s kočárky najdete také v nákupním centru Metropole Zličín. „Z důvodu zajištění oprávněnosti stání na těchto vyhrazených místech si musí maminka vyzvednout na infostánku speciální samolepku, jejíž platnost je omezena věkem dítěte. Počet parkovacích míst je bohužel velmi nízký, ze zákona jsme totiž povinni mít určitý počet parkovacích míst pro invalidy, tudíž jsme nemohli víc míst uvolnit pro maminky s kočárky,“ uvedla za Metropoli Zličín Renata Nejtková.

Podobně postupuje Tesco. „Parkovací místa pro maminky s dětmi máme k dispozici u všech větších obchodů Tesco s prodejní plochou tři tisíce metrů čtverečních a více. Tvoří 2 procenta z celkové plochy parkovacích míst a bývají umístěna v blízkosti vchodu do hypermarketu a jsou prostornější, abychom tak maminkám nákupy maximálně usnadnili,“ řekla za řetězec Tesco Jana Matoušková.

Průkopníkem parkovacích stání pro rodiny s kočárkem je také Ikea. Naopak Interspar ani Plus zvláštní parkovací místa pro rodiny nebo maminky s dětmi nemají. Nedisponují jimi ani velká obchodní centra Palladium, Nový Smíchov nebo Chodov.

S kočárkem na úřad
Na úřad není problém přijít s kočárkem, ale zaparkovat na vyznačeném místě už je těžší. „Samozřejmě že maminky mohou přijít i s kočárkem, zvláštní místa stání pro ně ale nemáme. U hlavní budovy úřadu jsou pouze dvě místa vyhrazená pro invalidy,“ sdělila mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Ani další instituce zvláštnímu parkování pro maminky nepřikládají takovou důležitost, aby ho zaváděly. Velké banky nebo pojišťovny nabízejí vyřizování řady úkonů telefonicky nebo přes internet, takže maminky na pobočku příliš často nemusí.

„Tam, kde je to možné a situace nám dovolí, máme pro klienty vyhrazená místa na přilehlých parkovištích. Ale většina komunikace s námi se odehrává pomocí klientského servisu po telefonu nebo e-mailu, takže klienti nemusejí dojíždět. Pokud maminka s kočárkem dává přednost osobnímu jednání, může jí navíc kdekoliv navštívit náš obchodní zástupce,“ potvrdil mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Podobná situace je i jinde. „V současnosti nejsou před pražskými pobočkami České spořitelny k dispozici vyhrazená parkovací místa pro klienty. Před lety taková místa v některých lokalitách měli, často je ale lidé využívali k celodennímu stání a parkovací místa pro klienty tak začala postrádat svůj smysl. Většina poboček České spořitelny se nachází v centrech měst, často nedaleko centrálních parkovišť, kde mohou klienti využít jak parkovací místa pro invalidy, tak třeba specielně vyhrazená místa pro auta s kočárky,“ řekla Pavla Plachá, mluvčí České spořitelny.

Text: Martin Jedlička (autor publikoval článek také v Pražském deníku)

Galerie