V Dacii se stávkuje, automobilka přichází o miliony

DaciaPřes deset tisíc zaměstnanců rumunské Dacie, která patří pod křídla Renaultu, zahájilo na velikonoční pondělí časově neomezenou stávku. Požadují zvýšení mezd o 550 lei měsíčně, asi 3800 korun. Jde o 29 procent jejich současného platu. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Vydáno: 25.3.2008

Výroba v největší rumunské automobilce nedaleko města Pitesti se cela zastavila. Firma, jejíž montážní linky opouští každých 52 sekund jeden vůz, tak během jediného dne přišla o 1300 aut v hodnotě přesahující 8,5 milionu eur, píší Hospodářské noviny s odvoláním na agenturu Bloomberg.

 

Zaměstnanec automobilky Dacia si podle sdělení managementu v průměru přijde na 1896 lei měsíčně hrubého, což je asi 13 tisíc korun. Celostátní průměr přitom činí 1410 lei – 9700 korun.

 

„Požadavky odborářů jsou s ohledem na současnou hospodářskou situaci v Rumunsku zcela nerealistické,“ řekl agentuře Reuters mluvčí automobilky Liviu Ion.

 

„Konec stávky jsme neurčili. Naše požadavky se nemění,“ vyjádřil se Ion Iordache, šéf odborů v Dacii. Jak dodal, odboráři požadují také vyšší vánoční a velikonoční prémie.

 

Zaměstnanci Dacie naposledy stávkovali za vyšší mzdy v roce 2003. Tehdy jejich protestní akce trvala tři dny, píše list.

 

Dacia, kterou Francouzi převzali v září roku 1999, loni zvýšila ve srovnání s rokem 2006 výrobu o 17 procent na téměř 230 tisíc vozů.

 

Vývoz, hlavně do Francie a Německa, stoupl meziročně o více než dvě pětiny na 128 tisíc aut. Export táhne především model Logan, původně vyvinutý pro méně vyspělé trhy. Byl však o něj takový zájem, že se Renault rozhodl nabízet ho i v západní Evropě.

Tam se loni podle Sdružení evropských automobilových výrobců prodalo skoro 69 tisíc dacií – ve srovnání s rokem 2006 skoro dvojnásobek. Zájem o tuto značku stoupá i v Česku. Jak uvádí Svaz dovozců automobilů, během letošního ledna až února zde bylo nově registrováno 238 aut značky Dacia oproti 155 za stejné loňské období. Dacii tak patří v tuzemském prodejním žebříčku s 1,2 procenta dvacáté místo.

Rumunský trh automobilů rychle roste. Letos v únoru se tam prodalo 22 651 nových aut, meziročně o pětinu více. Jednoznačně dominuje Dacia s podílem skoro 32 procent. Druhou nejprodávanější značkou byla v únoru s téměř 2200 vozy česká Škoda Auto.

Zdroj: Hospodářské noviny

Galerie