V Česku loni zmizelo 4 919 aut, počet ukradených škodovek klesl na polovinu

Zloději v Česku v roce 2016 ukradli celkem 4 919 osobních automobilů, což je meziročně asi o 1 300 méně. Nejvíce se tradičně ukradlo škodovek, ve srovnání s rokem 2014 však bylo toto číslo bezmála poloviční. Vyplývá to z aktuálních policejních statistik.

I v roce 2016 tuzemská policie zaznamenala v případě krádeží vozů a věcí z nich pokles oproti předchozímu období. „V roce 2016 se v Česku ukradlo 4 919 osobních automobilů a 427 motorek. Evidovali jsme rovněž 14 513 případů vloupání do automobilů a 3 814 krádeží součástek. Ve všech oblastech se jednalo o pokles oproti roku 2015,“ popsal Alexander Zajíc z Krajského ředitelství policie Středočeského kraje.

Pro srovnání, v roce 2015 se v Česku ukradlo 6 292 aut a o rok dříve 8 720. V roce 2003 bylo dle policejních statistik ukradeno 24 174 vozů.

Co se značek kradených vozů týče, dlouholetou stálicí na první příčce je Škoda. V loňském roce bylo majitelům ukradeno 2 107 vozů této automobilky, 1 206 aut z tohoto počtu tvořil model Škoda Octavia. Poptávka po škodovkách podle statistik klesá, v roce 2015 jich bylo ukradeno 2 978 a o rok dříve dokonce 4 131.

Druhou příčku žebříčku nejkradenějších aut loni obsadily vozy značky Volkswagen s 634 ukradenými auty, třetí místo pak patřilo značce Ford s 361 auty.

Objasněnost krádeží osobních automobilů v Česku se dlouhodobě pohybuje kolem dvacetiprocentní hranice. „Zejména starší vozy známých značek končí v řadě případů během pár hodin rozřezané na náhradní díly. U dražších vozů BMW, Audi, Mercedes nebo například Land Rover se pak často jedná o krádeže do zahraničí, které mají na svědomí organizované gangy cizinců,“ přiblížil Karel Badošek, bezpečnostní manažer společnosti Secar Bohemia, která provozuje pokrádežový systém Sherlog.

Nižší procento objasněných krádeží však neznamená, že 80 % z nich není nikdy vyřešeno. Alexander Zajíc to vysvětluje tím, že řadě pachatelů se samotnou krádež nepodaří dokázat, a jsou proto obviněni například jen z podílnictví nebo neoprávněného užívání cizí věci. Část vozů se pak rovněž najde díky práci policie nebo pokrádežovému vyhledávacímu systému někde odstavená, ale zloděje se již vypátrat nepodaří.

„Nezřídka se stane, že odhalíme kradený vůz legalizovaný na doklady totálně bouraného auta, ale pachatele krádeže se již vypátrat nepodaří. Ani tyto vozy pak ve statistikách objasněnosti nefigurují,“ doplnil policista.

Text: Redakce
Foto: archiv

Galerie