Úsekové radary jsou údajně protiústavní. Porušují orchanu dat

Některé radary, které si obce pořídily na měření rychlosti, zaznamenávají a ukládají i snímky řidičů, kteří jedou v souladu s předpisy. Jde o takzvané úsekové radary, kdy zařízení pořídí a uloží fotografie vozidla už ve chvíli, kdy řidič přijíždí na začátek měřeného úseku. Teprve na jeho konci při projetí pod druhou kamerou je ale zřejmé, zda řidič rychlost překročil.

Vydáno: 25.5.2008

Zatímco obce si zařízení chválí, výhrady vůči tomuto postupu mají ochránci osobních údajů, ministerstvo vnitra i samotní motoristé. Informovala o tom televize Nova. Ústavní soud v Německu a Rakousku už používání takových radarů podle Novy zakázal.

„Protiústavnost je především v naprosté bezbřehosti, libovolnosti a neuvěřitelně rozsáhlém, volném a neupraveném zpracování dat, a to o slušných lidech, o těch, kteří nic neprovedli. Kdyby teď byla u Ústavního soudu žaloba, musí dojít k okamžitému zrušení této věci,“ řekl televizi poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek.

„Považuji to za problém a je potřeba tento systém dostat pod kontrolu,“ uvedl ministr vnitra Ivan Langer.

Města si ale radary s takzvaným poměrovým měřením pochvalují, počet dopravních nehod v měřených úsecích klesl. Například v Praze je takových radarů 17, v Brně tři a ve Zlíně šest.

Zrdoj: ČTK

Galerie