Tresty za nesjednané povinné ručení? Astronomické

Víte, které povinné ručení je vůbec nejdražší? To, které jste si nesjednali. V současné době totiž funguje hned několik represivních opatření, která zajišťují nevýhodnost provozování nepojištěných vozidel.

 

Vydáno: 7.1.2013

Pokuta
Řidiči přistižení dopravní hlídkou bez zelené karty zaplatí pokutu 1 500 Kč, která se může vyšplhat až na dvojnásobek ve správním řízení. Jenže to není vše –při takové situaci se také zkoumá, zda je vozidlo vůbec pojištěné. Pokud není, pokuta je mnohem vyšší a může se vyšplhat až na 40 000 Kč. To už je pořádná suma, která dokáže zamávat s většinou řidičů a stačila by na 15 let průměrného povinného ručení.

Příspěvek do garančního fondu
Vozidla přihlášená v registru s platnými SPZ, musejí být pojištěna. Při konci pojištění je musí majitel opět pojistit, nebo odevzdat SPZ a vozidlo z registru dočasně vyřadit. Pokud ale pojištění nemá a SPZ si nechá, nezáleží na tom, zda vozidlo využívá, a automaticky po něm bude vyžadován příspěvek do garančního fondu, který je u osobních automobilů minimálně 50 Kč za každý nepojištěný den. To znamená nejméně 18 000 Kč za rok. Porovnejte si to s umístěním SPZ do depozitu, které stojí také 50 Kč, ale na půl roku (180x méně), nebo povinným ručením na povinnerucenisrovnani.com, které začíná u hranice 1 000 Kč za celý rok.

Placení vzniklé škody
Dostáváme se k největšímu nebezpečí, které se za nesjednaným povinným ručením skrývá. Veškeré škody, které nepojištěným vozidlem způsobíte, budete muset hradit z vlastní kapsy. Ať jde o tisíce, statisíce, nebo miliony. Bohužel, mnohdy jde i o větší částky, které lidé splácejí po zbytek svého života. Mnohem jistější a výhodnější cestou k úspoře je tak sjednání nejlevnějšího pojištění na trhu, které vám peněženku tolik nezatíží a přitom poskytuje dostatečnou ochranu. Sami si můžete porovnat nabídky ručení a možná budete překvapeni, o kolik může být levnější, než vaše stávající (ne)pojištění.

Text a foto: redakce

Galerie