Toyota Sai: zvětšený Prius míří do prodeje

Toyota na domácím autosalonu představila novinku v podobě dalšího hybridu, který hodlá nabídnout jako prvním japonským zákazníkům. Model Sai technicky vychází z Lexusu HS250h a disponuje klasickým hybridním pohonným systémem. Zatím se neví, zda se objeví tento vůz také na evropských trzích.


Vydáno: 26.10.2009

Pod kapotou má nový hybridní sedan umístěný čtyřválcový spalovací motor o objemu 2362 ccm litru a maximálním výkonu 150 koní. Točivý moment dosahuje nejvíce na 187 Nm. Pomocníkem pak je elektromotor s výkonem 140 koní a maximálním momentem 270 Nm. Maximální výkon celého systému má mít sílu 190 koní.

Přesné údaje o spotřebě zatím ještě nevíme. Údajně by se měla pohybovat pod hranicí pěti litrů na sto kilometrů. Zásobu elektrické energie obstarají nikl-metal hydridové baterie. Spalovací motor pracuje v Atkinsonově cyklu a nechybí ani systém využívající teplo z výfukových spalin pro ohřev motoru.

Obdobně jako například u Lexusu RX 450h si může řidič vybrat mezi standardním režimem jízdy, Eco-Drive Modem a pohonem pouze na elektrickou energii. Výbava bude opravdu bohatá (informační systém, navigace s pevným diskem, dotykový barevný displej a tak dále). Toyota se navíc chlubí tím, že více než polovina materiálů interiéru je z přírodních látek. V Japonsku vstoupí model Sai do prodeje během prosince letošního roku.

 

Text: Redakce
Foto: Toyota

Galerie