Toyota nestíhá vyrábět hybridy. Chybí jí baterie

Největší japonská automobilka Toyota Motor má problémy s uspokojováním poptávky po hybridních vozech. Není totiž schopna vyrobit dostatek baterií, které jsou klíčovou součástí těchto ekologických automobilů. Agentuře AP to řekl výkonný viceprezident společnosti Takeši Učamada, který má na starosti výrobu.

Vydáno: 18.6.2008

Hybridní automobily kombinují různé druhy pohonu, nejčastěji benzinový a elektrický, což umožňuje úsporu pohonných hmot. Popularitu těchto vozů posilují stoupající ceny ropy a rostoucí obavy ohledně životního prostředí.

„Hybridy se prodávají tak dobře, že děláme vše, co je v našich silách, abychom zvýšili produkci. Potřebujeme nové montážní linky,“ uvedl Učamada.

Dodal, že kritickým faktorem pro kapacitu pro výrobu hybridních vozů je produkce baterií.

Toyota je v oblasti hybridních automobilů jasnou světovou jedničkou. Její model Prius vstoupil v roce 1997 jako první hybridní automobil na trh a je dosud nejprodávanějším vozem svého druhu. Celkový prodej tohoto modelu nedávno překročil milion vozů.

Toyota minulý měsíc oznámila, že postaví v Japonsku už třetí továrnu na baterie pro hybridní vozy. Výrobní závod bude společným podnikem s firmou Matsushita Electric Industrial.

Výroba baterií pro hybridní vozy přitahuje stále větší zájem. Největší světový dodavatel automobilových součástek Robert Bosch například oznámil, že vytvoří společný podnik na výrobu těchto baterií s jihokorejskou firmou Samsung SDI.

Podnik počítá s potenciálními zákazníky v Evropě, Severní Americe i Asii. „Jednáme se všemi velkými automobilkami,“ uvedla společnost Robert Bosch.

Zdroj: ČTK

Galerie