Toyota je v průšvihu. Miliony aut musí navštívit servis

Toyota si zadělala na pořádný průšvih. Největší světová automobilka musí svolat jen v Evropě až 1,8 milionu svých aut k opravě plynového pedálu. Nepříjemná zpráva se týká modelů Yaris, Corolla, Aygo, iQ, Auris, Verso, Avensis a RAV4. A jsou mezi nimi i vozy, které se prodaly v České republice.


Vydáno: 1.2.2010

Toyota v následujících dnech zorganizuje v Evropě velkou svolávací akci, které se zúčastní až 1,8 milionu aut včetně vozů prodaných v Česku. Konkrétní modely, které se u nás budou svolávat do servisů, zatím nejsou známy, a není ani jasné, jakého počtu aut se bude svolávací akce týkat. V celé Evropě jde přitom o širokou plejádu modelů Yaris, Corolla, Aygo, iQ, Auris, Verso, Avensis a RAV4. Pokud vlastníte nějaký z těchto vozů, je možné, že se vám Toyota ozve.

Kvůli stejným problémům s plynovým pedálem už Toyota povolala do servisů miliony aut ve Spojených státech. Po celém světě pak závada pedálu donutila navštívit servis osm milionů vozů.

Zastavujeme výrobu

Zatímco v Evropě bylo hlášeno jen omezené množství problémů s plynovým pedálem a u nových aut se už používají jiné součástky, v Severní Americe vypadá situace dramatičtěji. V USA Toyota sáhla ke krajnímu řešení a zastavila prodeje aut. Od příštího týdne přestane vyrábět osm modelů.

Japonskou automobilku přitom vyšetřuje Kongres, který se obává o bezpečnost řidičů. Problémy s plynovým pedálem, respektive s náhlou akcelerací, měly podle Výboru pro energetiku a obchod za následek 19 nehod, při nichž umírali lidé.

Text: Redakce
Foto: Toyota

Galerie