Test ojetiny: Renault Clio 1.4 MTV: Městský hudebník (2000)

ClioKdyž mi dvaadvacetiletý student Ondřej z Prahy představuje svůj Renaul Clio, zdá se, že jde o obyčejný vůz, kterých po našich silnicích jezdí stovky. Jeho výjimečnost naznačuje jen malé logo hudební televize MTV. Je to limitovaná „hudební“ série, kterou se mu podařilo dovézt až ze Švýcarska.

Vydáno: 19.11.2007 

Clio říká Ondřejovi „pane“ už čtyři roky, tedy od té doby, co se mu podařilo získat řidičák. Měl to štěstí, že dovezený vůz s rokem výroby 2000 převzal ve velmi dobrém stavu. „Ta holka ze Švýcarska ho dostala taky k osmnáctinám, tak s ním jezdila opatrně,“ říká hrdý  majitel, který svému plechovému miláčkovi dopřál kosmetické úpravy v podobě čirých zadních světel či xenonových žárovek vpředu.

V čem vlastně spočívá speciální edice MTV? „Má to ovládání originálního rádia pod volantem a navíc sadu reproduktorů. Je to prostě hudební auto,“ ukazuje prstem po palubní desce. Původní rádio ale putovalo pryč a jeho místo ve středovém panelu převzal kvalitní systém Panasonic, který trůní hned nad ovládáním pasivní klimatizace.

Protože Ondřej se svým cliem jezdí už hodně dlouho, zažil s ním i pár horších chvil. „Jednou jsem jel po dálnici a okolo jedoucí auta mě začala problikávat. Tak jsem zastavil, abych se podíval, co se děje. Zjistil jsem, že mám nalomený výfuk a táhnu ho za sebou,“ směje se. Tak ho prý jenom ulomil a hodil do kufru. Hlučnou jízdou, kterou pak budil zájem širokého okolí, udivoval i majitele „vytuněných“ bouráků.

Clio
Ondřej měl štěstí a převzal kousek ze Švýcarska ve výborném stavu

Nejdrsnějším zážitkem ale pro něj byl jednoznačně návrat z výletu z hor. „Doma, už na Jižní spojce, jsem vyjížděl, když se najednou ozvala šílená rána a auto poskočilo. Zastavil jsem hned za náklaďákem. Když mě viděl jeho řidič, naskočil do kabiny a ujel,“ vzpomíná Ondřej.

Pak mu teprve došlo, co se stalo. „Z toho náklaďáků vypadl obrubník k chodníku, který převážel. Za mnou jel kamion i s přívěsem. Ten obrubník naštěstí už zlikvidoval, když přes něj přejel celou nápravou. Já jsem skončil špatně. Musel jsem použít svou rezervu a dojet ještě pro další domů. Nakonec byla škoda na kolech 15 tisíc,“ vypočítává.

Jinak je ale se svým cliem nadmíru spokojený. Auto má sice malý kufr, ale větší ani není pro studenta potřeba. Motor o objemu 1390 ccm by se mohl zdá slabý, jenže lehoučké auto dokáže v pohodě dostat až k maximální rychlosti 185 kilometrů v hodině. Když k tomu připočteme dobrou výbavu, která kromě už zmíněné klimatizace zahrnuje i airbagy nebo ABS, není se čemu divit, že si sedm let staré clio vysloužilo takovou péči od svého starostlivého majitele.

 

RENAULT CLIO 1.4 16V MTV

Rok výroby: 2000
Najeto: 105 000 km
Výkon: 72kW (6000 ot/min)
Točivý moment: 140 Nm
Maximální rychlost: 185 km/h
Spotřeba: 8-9 l/100 km

Text a foto: Jan Markovič

Galerie