Tesla varuje: neupravujte naše elektromobily, hrozí problémy

Ani elektromobily se bohužel nevyhnou tunerským úpravám. Californská Tesla se tomu ale snaží bránit, její zakladatel Elon Musk přišel s prohlášením, ve kterém od vylepšováním svých aut zákazníky odrazuje. Může to prý přinést více škody než užitku. A Tesle by mohl přinést nežádoucí pozornost.

Neautorizovaným opravám se brání každý výrobce automobilů. Tesla má především strach z úprav, které by mohly způsobit nebezpečí v provozu. U elektromobilu je vyšší riziko narušení komplikovaného elektronického systému, než u spalovacího motoru, který má mechanický základ.

„Pokud si zákazník náš vůz přizpůsobí nebo změní nabíjecí infrastrukturu pomocí dalších doplňků, vůz nemusí pracovat správně, což by mohlo poškodit náš byznys, uvádí doslova výroční zpráva značky Tesla. Varuje také před „chiptuningem“ kvůli zvýšení výkonu.

Mezi dalšími příklady nežádoucích úprav uvádí Tesla třeba nestandardní sedadla, kola a pneumatiky, ale také výkonnější reproduktory. Varuje také před použitím neoriginálních dobíjecích kabelů, což by mohlo vést dokonce i k úrazu elektrickým proudem.

To vše Tesla zmiňuje kvůli nebezpečí narušení obchodních aktivit. Kvůli úpravám by mohly nastat bezpečnostní komplikace, které by na automobilku upoutaly pozornost médií, podobně jako před pár roky na Toyotu, která nebrzdila. A to by mohlo být pro Teslu, která neprodává tak dobře jak si představovala, dost nepříjemné.

Text: Redakce
Foto: Tesla

Galerie