Tesla představila Model X, SUV na elektřinu s dojezdem 400 km

Nový model automobilky Tesla dnes představil její šéf Elon Musk. Model X je SUV, které jezdí na elektřinu a chlubí se nejvyšší bezpečností v segmentu. A také spoustou dalších vychytávek.

Důraz na bezpečnost

Hned jako první vlastnost uvedl Musk vysokou bezpečnost auta. Má jít o nejbezpečnější SUV vůbec. Tesla Model X má 5 hvězdiček ve všech hodnoceních bezpečnosti a dosahuje lepších výsledků než konkurence, díky své konstrukci, kde vpředu místo motoru má vůz rozsáhlé deformační zóny. Navíc se díky hmotnosti nízko umístěných baterií Tesla Model X téměř nemá šanci převrátit.

„Takhle vypadá rozdíl mezi životem a smrtí,“ říká Musk k téhle fotografii, která ukazuje důsledek bočního nárazu v případě Modelu X versus druhého nejlépe hodnoceného SUV.

Z aktivní bezpečnosti zmiňme kamery, které dovedou automaticky zabrzdit a vyhnout se kolizi, a senzor moniturující možný boční náraz.

Tesla Model X dostala ale i něco, co jinde nenajdete: HEPA filtr, který prý zařídí skutečně čistý vzduch v kabině, protože mnohem efektivněji filtruje bakterie, viry i smog.

Technické novinky

K dispozici bude Tesla Model X ve dvou verzích, základní 90D a silnější P90D. Zrychlení z nuly na stovku i výkon je u obou slušný, dojezd v obou verzích přes 400 km, což je většinou použitelné. Ostatní parametry najdete v tabulce níže.

Za zmínku stojí, že Model X dostal speciální zadní dveře, tzv. „falcon wings“, která se otevírají vzhůru, podobně jako u některých supersportů. Vystoupíte tak i ve stísněném prostoru, třeba v garáži. A pochopitelně mají senzor, který hlídá, abyste jimi do něčeho nenarazili.

Technické specifikace:

Model X P90D

Model X 90D

Dojezd: 402 km

Dojezd: 414 km

0- 96 km/h: 3,8 s

0- 96 km/h: 4,8 s

0- 96 km/h Ludicrous mód: 3,2 s

 

Výkon: 259 koní přední, 503 koní zadní

Výkon: 259 koní

Maximální rychlost: 250 km/h

Maximální rychlost: 250 km/h

Galerie