Tesla Model S: elektrický sedan pro sedm cestujících

Společnost Tesla už nějaký čas s úspěchem prodává model Roadster. Na tento úspěch by měl navázat další vůz. Tentokrát se bude jednat o sedan taktéž využívající pro svůj pohon elektrickou energii. Kromě levného a hlavně ekologického provozu nabídne Model S velmi zajímavě řešený interiér.


Vydáno: 28.3.2009

Tesla dala své novince pěkný uhlazený design. Z některých úhlů pohledu připomíná Maserati GranTurismo nebo Jaguar XF. Vůz má na délku 4978 mm a rozvor náprav dostal hodnotu 2959 mm. Celková hmotnost je 1735 kg.

Na pětimetrový elektromobil to je poměrně malé číslo. Může za to především konstrukce využívající hlavně hliník. Uvnitř vozu najde místo pět dospělých osob. Automobil skrývá ještě třetí řadu sedadel. Zde se usadí dvě děti. Druhá řada sedadel je samozřejmě sklopná a dělená v poměru 40/60. Výrobce slibuje prostor konkurující vozům typu SUV. Zajímavostí interiéru je také 17“ dotyková obrazovka pokrývající celý středový panel. Nebude chybět ani internet. Na cestách tak můžete využívat například Google Maps.

Základem pohonné jednotky je vodou chlazený elektromotor a jednorychlostní převodovka. Motor je napájen z lithium-ion baterií, které jsou uloženy pod podlahou vozu. Na výběr bude několik baterií s určitou kapacitou. Dojezd tak může mít hodnotu 257 km, 370 km, nebo dokonce 480 km na jedno nabití. Využít se dá napětí 110V, 220V a 440V. Klasická domácí zásuvka nabije baterie za 4 hodiny. V plánu jsou také jakési “čerpací stanice“ pro elektromobil, kde vám za pár minut baterie vymění.  

Díky masivnímu točivému momentu zvládne Model S zrychlení z nuly na 96 km/h za 5,6 sekund. Výrobce ale už teď avizoval, že později přijde sportovnější verze tohoto vozu, která bude potřebovat na stejnou disciplínu čas menší než pět sekund. Maximální rychlost standardního provedení je 192 km/h. Brzdy dodala společnost Brembo, 21“ velká kola pocházejí z dílny Lorniser.  

Cena tohoto modelu je bez poplatků zhruba 1 mil. Kč. Prodej bude zahájen v roce 2011, ovšem už teď si můžete na stránkách Tesla Motors svůj vůz rezervovat.

Text: Redakce
Foto: Tesla Motors

Galerie