Sněmovna projedná trestnost přetáčení kilometrů

Poslanecká sněmovna plánuje projednat novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Ta by mimo jiné měla změnit klasifikaci přetáčení najetých kilometrů z přestupku na trestný čin. Část odborné veřejnosti ale varuje, že trestnost přetáčení kilometrů situaci nevyřeší.

Vydáno: 27.11.2012

Trestnost přetáčení kilometrů by měla uzákonit novela zákona č. 56/2001 Sb., kterou čeká již druhé čtení v poslanecké sněmovně. Někteří odborníci však varují, že novela problém s podvody při prodeji ojetých aut nevyřeší. Například v Německu či Belgii mají trestnost uzákoněnu již mnoho let, případy odsouzení za přetočení odometeru však nejsou veřejně známé. Přetáčení kilometrů je totiž jen velmi těžko soudně prokazatelné. 

Při projednávání podobného návrhu v minulých letech na Slovensku bylo navíc poukázáno na fakt, že přetáčení kilometrů je součástí jiného již uzákoněného trestného činu a návrh byl vládou SR zamítnut. Stejně tak přetáčení kilometrů spadá pod jiný trestný čin i v České republice.

„Přetáčení kilometrů nyní samo o sobě není trestným činem. Ve většině případů se ale jedná o dílčí jednání, kterým pachatel páchá jiný trestný čin. Zejména se jedná o trestný čin podvodu, tedy uvádění někoho v omyl,“ vysvětlila tisková mluvčí Policejního prezidia ČR Zuzana Součková. 

„V současné době nejsme schopni prokazatelně určit historii změn v počtu najetých kilometrů. Těmito otázkami se kriminalističtí znalci zabývají v jednom z nových výzkumných projektů, který komplexně mapuje využití digitálních dat v motorových vozidlech,“ sdělila k aktuálním možnostem zjištění přetočení kilometrů a prokázání trestného činu tisková mluvčí Kriminalistického ústavu Praha Petra Srnková.

Přetáčení kilometrů a následný prodej takto upravených ojetých aut za vyšší cenu, než je jejich skutečná hodnota, by přitom šlo řešit jiným způsobem, například pravidelnou evidencí najetých kilometrů u všech automobilů.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie