Slepec překonal rychlostní rekord v Lamborghini Gallardo

Vyprosit si Lamborghini Gallardo ke krátké projíždce a pak s ním tropit psí kusy by zvládl asi každý z nás. Jenže příběh Luca Costermanse z Belgie je tak trochu zvláštní. Je slepý. Přesto s Gallardem uháněl po letištní ploše rychlostí 308 km/h. Překonal tak rekord. Jenže zřejmě ne na dlouhou. Další slepec se už chystá na vítězný tah.

Vydáno: 13.10.2008

Zatím co rychlostní rekord v automobilu u zdravého člověka překonal rychlost zvuku, slepci jsou na tom o poznání hůře. Už to, že dokáží ovládat automobil, aniž by viděli cokoliv, zaslouží uznání.

Mají proto i samozřejmě nižší rychlostní rekord, protože slepého by do automobilu se dvěma tryskovými motory asi nikdo nepustil (i když podle našeho názoruby to nemuselo být tak těžké).

„Jsem velice, velice šťastný. Je to úspěch celého týmu,“ řekl Costermans po divoké jízdě, když si setřel pot z čela. Na letišti ho hlídaly doprovodné vozy, hasičský tým i záchranáři. Rekordní jízdu vykonal před zraky svých dvou dětí a manželky.

I když média hovoří hlavně o Costermansovi, který oslepl před čtyřmi roky, velká zásluha padá také na Guillauma Romana, který s ním jel na sedadle spolujezdce a navigoval ho. Upřímně, kdo z vás by se nechal zavřít do auta, které letí třistakilometrovou rychlostí a řídí ho slepec.

Mezi slepými zřejmě vří velká soutěživost. Zdá se, že Luc Costermans si svého rekrodu dlouho neužije. Slepec Mike Newman, který byl držitelem předchozího rekordu už oznámil, že jeho rychlost překoná. Použije k tomu nový supersport Keating TKR.

Text: Jan Markovič
Foto: AFP

Galerie