Škoda Yeti odhalena. Na silnice vyjede už v létě

Terénní novinka a pátá modelová řada Škody Yeti půjde do sériové výroby ve druhém čtvrtletí letošního roku a první vozy by se u zákazníků mohly objevit během léta. Vůz bude vyrábět pobočný závod automobilky v Kvasinách, kde nyní běží ověřovací série. Oživení prodeje vozů Škoda v době krize má přijet s náhonem na všechny čtyři.


Vydáno: 3.3.2009

„Ceny modelu budou oznámeny později, předpokládáme, že s jeho postupným zaváděním na trhy,“ uvedl mluvčí automobilky Evžen Krauskopf. Česko má být v první vlně zemí, kde bude Yeti nabízen.

Koncept vozu Yeti Škoda představila na ženevském autosalonu v roce 2005. V úterý si pak na stejné akci odbude světovou výstavní premiéru ve své produkční podobě. Přímými konkurenty 4,2 metru dlouhého auta by mohly být například Kia Soul, Nissan Quashqai, Toyota RAV4 nebo Suzuki Grand Vitara.

 

Škoda dříve plánovala premiéru Yetiho až na podzim ve Frankfurtu, své plány na poslední chvíli přehodnotila a uvedení na trh uspíšila. „Urychlení nasazení nových modelů považujeme za jedno z východisek ze současné světové ekonomické krize,“ dodal Krauskopf. 

Výrobce u Yetiho počítá s nabídkou dvou benzinových motorů o objemu 1,2 a 1,8 litru s výkonem 77 respektive 118 kW a tří dieselových dvoulitrů, nově se systémem vstřikování common rail a výkonem od 81 do 125 kW. Všechny pohonné jednotky budou přeplňované turbodmychadlem. Silnější benzinový model a všechny naftové bude nabízet s pohonem všech kol, vozy se slabším zážehovým motorem a nejslabším naftovým agregátem také s náhonem na přední nápravu.

Yeti nese typické znaky automobilů Škoda. Pětidveřový vůz na sedmnáctipalcových kolech je snadno rozeznatelný díky výrazné přídi s charakteristickou maskou chladiče a robustní karoserii s širokými blatníky. Sedadla jsou oproti ostatním modelům výrobce umístěna výše. Zavazadlový prostor má objem až 1760 litrů. Jeho součástí je praktický upevňovací systém s posouvatelnými háčky a sítí.

Automobilka již oznámila, že v roce 2010 počítá s montáží a prodejem modelu Yeti v Indii. V Ženevě představí firma také ve světové premiéře ekologickou Octavii GreenLine, model Fabia Scout a závodní speciál S2000, který se představil na rallye Monte Carlo.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Škoda

Galerie