Shuanghuan Ceo: čínský plagiát bude stát 700 tisíc korun

Číňané prorazili i přes skandál s okopírováním německé a japonské značky na český trh se svým terénním vozem Shuanghuan Ceo. Jde o vůbec první čínský vůz, který se v Česku bude prodávat. Auto by mělo podle neoficiálních informací stát kolem 700 tisíc korun.


Vydáno: 26.9.2008

Automobilka čelila v souvislosti s modelem Ceo obvinění z plagiátorství. Vůz je totiž v zadní části nápadně podobný BMW X5 a zepředu jej někteří odborníci přirovnávají k Land Cruiseru od Toyoty.

V Německu jej z těchto důvodů v červnu zakázal bavorský soud zakázal tamnímu dovozci prodávat. Podle zástupců importérské firmy Lum-Oris má vůz homologaci Euro 4. Do konce roku by měla vzniknout síť 16 koncesionářů po celém Česku, která bude čínský vůz nabízet.

Shuanghuan Ceo je SUV s pohonem všech kol. Je poháněn benzinovým čtyřválcovým motorem Mitsubishi o zdvihovém objemu 2,4 litru s šestnáctiventilovou technikou. Maximální výkon je pouhých 92 kW a nejvyšší točivý moment 190 Nm. V nabídce by měla být i přestavba na LPG. Největší rychlost vozu uvádí výrobce 160 km/h.

Přijdou další

Shuanghuan Ceo není prvním čínským vozem, který se o vstup na český trh pokusil. Již dříve v letošním roce oznámila společnost Auto Palace Group, že bude do Česka dovážet levné automobily čínské značky Build Your Dreams (BYD). Evropským importérem BYD se na jaře stal majoritní vlastník Auto Palace Group, nizozemská firma AutoBinck.

„Vozy značky BYD budeme dovážet pro Holandsko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko. BYD je relativně mladá, ale velice seriózní a dynamická společnost, jako výrobce baterií má BYD široké zkušenosti s vozy na hybridní a elektrický pohon. Čínské automobilky jsou na počátku tohoto vývoje, BYD udává v této oblasti směr,“ uvedl Henny van Dijk, bývalý šéf firmy AutoBinck Holding, který zastoupení čínské automobilky BYD sjednal.

První čínské vozy BYD s hybridním pohonem na benzin a elektřinu se mají v Česku objevit začátkem příštího roku. Zatím není jasné, zda Auto Palace Group bude dovážet i modely ve verzi „plug-in“, tedy s možností napájení baterií vozu přímo ze sítě.

Tuto technologii, s možností volby na 220 nebo 380 voltů, čínská automobilka BYD představila již letos v březnu na ženevském autosalonu.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Shunghuan

Galerie