Shell představil koncept úsporného auta, jezdí za 2,6 l/100 km

Výrobce paliv a maziv Shell dnes představil koncept městského auta „Project M“, který demonstruje co nejmenší možnou energetickou zátěž. Nejde jen o spotřebu, ale o celkovou spotřebu energie při výrobě.

Ošklivé třímístné auto Project M je podle Shellu důkazem pokroku, kterého lze dosáhnout využití nejmodernějších technologií. Koncept vznikl kompletním přepracováním městského vozu T.25 z dílny Gordon Murray Design z roku 2010, pro který Shell vyvinul speciální motorový olej zvyšující energetickou účinnost vozu. 

Koncept by ve srovnání s typickým městským autem používaným v současnosti během celého životního cyklu přinesl 34 % snížení ve využití primární energie. Na výrobu a provoz konceptu by bylo potřeba přibližně o polovinu méně energie než u typického malého rodinného vozu a o 69 % méně energie než u typického SUV.

Spolupracovali na něm dohromady návrháři aut, motorů a maziv. Snížení energetické náročnosti vyžadovalo holistický přístup a vzájemnou úzkou provázanost všech tří hlavních oblastí – od vhodné volby materiálů, přes výrazné zmenšení rozměrů a hmotnosti vozidla až po zvýšení energetické efektivnosti novou konstrukcí motoru.

Spotřeba benzínu vozidla byla měřena na základě široké palety testovacích protokolů zahrnujících plynulý i městský styl jízdy. Podle nového modelu evropského jízdního cyklu (NEDC) bylo dosaženo spotřeby 2,64 l/100 km při rychlosti 70 km/h a snížení hodnoty emisí CO2 na 4,67 g/km při použití speciálního motorového oleje, zajišťujícím 5% snížení spotřeby paliva v porovnání s běžně dostupnými mazivy.

Galerie