Sériová Honda Civic Type R přepsala rekordy na 5 okruzích po Evropě

„Závodní vůz pro silnice“, tak označuje Honda svůj Civic Type R. Za poslední dva měsíce s ním objela pět slavných okruhů po Evropě, aby vyzkoušela jeho limity a překonala rekordy. Výzva měla dokázat, že model Type R je nejrychlejším hatchbackem s pohonem přední nápravy. Je.

V nové generaci Hondy Civic Type R má premiéru nový motor 2.0 VTEC TURBO, agresivní funkční styling a nový podvozek. Honda ho prohnala na závodních okruzích Silverstone, Spa-Francorchamps, Monza, Estoril a Hungaroring. Závodil standardní sériový vůz bez mechanických úprav, za volant usedli piloti WTCC a BTCC firmy Honda.

Kampaň byla zahájena za deštivého dubnového dne na okruhu Silverstone, na kterém se jezdí Velká cena Velké Británie. Trojnásobný vítěz britského mistrovství cestovních vozů Matt Neal dosáhl času 2 minuty a 44,45 sekundy. S tímto časem nebyl spokojen ani Matt, ani tým. Proto se na tento okruh vrátili ve stejném měsíci ještě jednou a na suché dráze dosáhli času 2 minuty a 31,85 sekundy.

Na začátku května se pozornost přesunula na kultovní belgické závodiště Spa-Francorchamps. Tento okruh, jehož součástí je slavný úsek Eau Rouge, milují závodníci všech národností. Startoval nový jezdec společnosti Honda Racing Rob Huff, který dojel v čase 2 minuty a 56,91 sekundy.

Po dvou úspěšně dokončených pokusech se dalším cílem stal historický okruh Monza v Itálii. Za volant usedl další člen posádky Honda WTCC Maďar Norbert Michelisz. Pilotoval vůz po slavné klopené dráze Parabolica a dosáhl výsledný čas 2 minuty a 15,16 sekundy.

Vše se schylovalo ke konečné jízdě po okruhu Hungaroring. Ale ještě předtím se měl na historický okruh Estoril vydat domácí jezdec Tiago Monteiro. Ošklivá kolize v závodě WTCC v Německu bohužel vyřadila toto eso stáje Honda ze hry. Během 24 hodin byl povolán jeho portugalský kolega a řidič safety car na závodech WTCC Bruno Correia. Ačkoli měl na seznámení s vozem pouze jeden den, dosáhl Bruno času 2 minuty a 4,03 sekundy.

Konečně se tým 6. června dostal na poslední maďarský okruh. Zde znovu perfektně zajel Norbert Michelisz, který na tomto okruhu zvítězil v roce 2015 s vozem WTCC Civic Type R pro nezávislou závodní stáj Zengõ Motorsport. Během dvou dní posunul Norbert svůj rekord se sériovým vozem Type R na 2 minuty 10.85 sekund a úspěšně uzavřel kampaň na pěti okruzích. 

Rekordní časy modelu Civic Type R

Datum

Okruh

Čas okruhu

Pilot

4. dubna 2016

Silverstone (okruh Velké ceny), Velká Británie

2’44,45 (na mokrém povrchu)

Matt Neal (Velká Británie)

26. dubna 2016

Silverstone (okruh Velké ceny), Velká Británie

2’31,85 (na suchém povrchu)

Matt Neal (Velká Británie)

10. května 2016

Circuit de Spa-Francorchamps, Belgie

2’56,91

Rob Huff

(Velká Británie)

23. května 2016

Autodromo Nazionale Monza (okruh Velké ceny), Itálie

2’15,16

Nobert Michelisz

(Maďarsko)

31. května 2016

Autódromo do Estoril, Portugalsko

2’04,08

Bruno Correia (Portugalsko)

6. června 2016

Hungaroring, Maďarsko

2’10.85

Nobert Michelisz

(Maďarsko)

 

Galerie