Schváleno. V Německu si od roku 2016 koupíme dálniční známku

V Německu se od roku 2016 bude platit za jízdu po dálnicích, jako je to běžné ve zbytku Evropy. Schválila to německá vláda. Klasickou dálniční známku si ale nekoupíte, zaplacení bude kontrolovat elektronický systém podle SPZ. Kolik to bude stát? Čtěte v článku.

 

Kolik bude stát německá dálniční známka? To bude záležet na velikosti motoru a množství emisí. Základní cena činí 10 eur za desetidenní známku, 22 eur za dvouměsíční a až 130 eur (zhruba 3600 Kč) za roční dálniční známku. Průměrná cena za roční dálniční známku bude ale někde kolem 74 eur (zhruba 2000 Kč), ekologičtější auta totiž dostanou slevu.

K tématu: Dálniční známky 2015

Ve srovnání s Českou republikou tak bude dálniční známka v Německu dražší, i když bude záležet na autě. V Česku letos stojí dálniční známka 1500 Kč. Podrobnější rozložení poplatků podle objemů motoru a emisí zatím není k dispozlici, stejně jako podrobnosti o způsobu placení a kontroly.

Zavedení dálničního poplatku prosadil ministr dopravy Alexander Dobrindt. Reálně ho zaplatí jenom zahraniční řidiči, Němci si cenu kuponu odečtou z daně z vlastnictví motorového vozidla. Proti takovému zpoplatnění protestuje Evropská unie, podle které je to diskriminace cizinců.

Text: Redakce
Foto: ŘSD

Galerie