Saroukh el-Jamahiriya: auto, které navrhl Muammar Kaddáfí

Libye se v posledních dnech objevuje pravidelně ve světových médiích. Nejprve se do země vrátil s maximální pompou terorista, který stál za pádem letadla v britském Lockerbee, libyjský vůdce zároveň slaví 40 let u moci. A do toho ještě stihl navrhnout vlastní auto. Bravo, vůdče!

Vydáno: 3.9.2009

Libye má velký problém s dopravou. Chudí obyvatelé tohoto totalitního státu nemají příliš peněz na nová auta a tak stav těch, co jezdí po silnicích, je příšerný. Jejich bezpečnost nulová a v Evropě by už dávno patřily na vrakoviště. Proto přispěchal všemocný vůdce Muammar Kaddáfí a vlastní rukou navrhl auto, které zemi spasí.

Vůz se jmenuje Saroukh el-Jamahiriya, což v překladu znamená Libyjská Raketa. Tuto střelu pohání vidlicový šestiválec o výkonu 230 koní. Ať už si o tomto svérázném projektu můžeme myslet cokoliv, nejde mu nepochválit odvážný vzhled.  Kupodivu to nevypadá až tak špatně, spíše jako auto z pár desítek let vzdálené budoucnosti. Jeho interiér, alespoň z přiložených fotek, vypadá poměrně luxusně.

„Vůdce strávil mnoho hodin svého vzácného času tím, že přemýšlel o efektivním řešení dopravní situace v zemi. Výsledkem je nejbezpečnější auto na světě,“ řekl Kaddáfího mluvčí. No, testy Euro NCAP auto zatím samozřejmě neprošlo, takže si myslíme, že se automobilka Volvo zatím nemusí cítit příliš ohrožena.

A jak že je Libyjská raketa bezpečná. Prý obsahuje „elektronický obranný systém“ (že by nějaké rakety?), auto má destrukční zóny a sérii airbagů. No uvidíme, kam tohle půjde. Továrna pro vůdcovo auto se už staví. Tak schválně, kolik lidí si bude moci tuhle pýchu libyjské despocie pořídit.

Text: Redakce
Foto: AFP

Galerie