Rolls-Royce Ghost: nadupaný V12 oficiálně potvrzen

Britská automobilka Rolls-Royce oficiálně potvrdila, že pod kapotou připravované menší limuzíny Ghost bude hrát hlavní roli dvanáctiválec o objemu 6,6 litru. Místo původně slibovaných 500 koní se ale dočkáme maximálního výkonu 570 koní. šlechtická automobilka tak dostála své tradici.


Vydáno: 22.7.2009

Původně jsme vás informovali, že V12 bude mít výkon „pouze“ 500 koní. To ale nyní oficiálové vyvrátili, když informovali média o oficiálních číslech. Sílu 570 koní bude na kola přenášet automatická převodovka ZF a luxusní limuzína překoná stovku za neuvěřitelných 4,7 sekundy, což je čas, za který by se nemusel stydět kdejaký supersport. Maximální rychlost je omezena na 250 km/h.

 

Ředitel technického oddělení značky Helmut Riedl ale upozornil, že nový Ghost rozhodně nebude žádná brutální stíhačka. „Ghost je především Rolls-Royce, který poksytuje maximální komfort,“ řekl Riedl s tím, že přenos točivého momentu na kola je upravený tak, aby docházelo k ladnému rozjetí.

 

Automobilka už dříve potvrdila, že Ghost bude vybaven špičkovou technologií. Inženýři ho osadí novým systémem vzduchového pérování, který se postará o hladký průběh jízdy za každých okolností. Čidla dokonce poznají, že se vzadu člověk přesedne z levého na pravé sedadlo a systém pak provede potřebné úpravy pro dokonalé vyvážení vozu. Ghost se také bude zvedat vpředu i vzadu o 25 mm, pokud to bude potřeba – automaticky. Výpočetní jednotka systému bude kontrolovat veškeré údaje každých 2,5 milisekund.

 

Cena Rolls-Royce Ghost by se měla pohybovat mezi 4 až 5,5 miliony korun.

 
Text: Redakce
Foto: Rolls-Royce

Galerie