Rinspeed UC?: elektromobil, který bude cestovat vlakem

Nebyl by to ženevský autosalon, kdyby se na něm jako každý rok nepředvedl domácí výrobce bláznivých vozítek Rinspeed. Výstava proběhne v březnu, k nám se ale dostaly první obrázky a informace o konceptu Rinspeed UC?. Půjde o malý městský elektromobil a Švýcaři našli zajímavý způsob, jak prodloužit jeho dojezd.


Vydáno: 21.12.2009

Frank Rinderknecht je známý švýcarský designér, který založil firmu Rinspeed. Ta je známá svými zajímavými kreacemi, které připomínají stroje ze sci-fi knížek. Na letošním autosalonu v Ženevě například ukázal model Rinspeed iChange, který mění interiér podle přání posádky.

Na nadcházejícím autosalonu se ale zřejmě žádné vizuální výstřelky konat nebudou Rinspeed UC? totiž vypadá jako potomek Fiatu 500 a Smartu ForTwo. Možná se do toho všeho připletlo ještě něco z Toyoty iQ.

Rinspeed UC? by měl být pouhých 2,5 metru dlouhý elektromobil do města, který tak bude moci parkovat čumákem k chodníku, podobně jako dnes Smart. Vůz ovládaný joystickem bude poháněn elektromotorem s maximem točivého momentu 124 Nm. Zvládne jet rychlostí 110 km/ na vzdálenost až 120 kilometrů.

Právě dojezd je největší slabinou elektromobilů. Frank Rinderknecht proto dostal neuvěřitelný nápad. Švýcarská železnice by měla vyrobit speciální vagóny, ve kterých by mohla Rinspeed UC? převážet na delší vzdálenosti mezi městy. Auta by se navíc mohla za jízdy nabít. Zajímavé řešení, ale opravdu vede cesta právě tudy?

Text: Redakce
Foto: Rinspeed

Galerie