Rekord: Škoda Octavia s výkonem 500 koní překonala 320 km/h

Desáté výročí škodováckých modelů RS inspirovalo britské zastoupení mladoboleslavské značky k zahájení speciálního projektu. Britové si nechali upravit motor benzínové Octavie RS, aby zkusili poprvé v historii překonat s vozem Škoda hranici dvou set mil za hodinu – přesně 321,87 kilometrů v hodině (zaokrouhluje se na 320 km/h). A podařilo se jim to.

Vydáno: 16.8.2011

V pondělí 15. srpna 2011 ve 13 hodin a 24 minut se to stalo. Octavia Bonneville Special se na šestý pokus rozjela na 325,33 kilometrů za hodinu. Jízdy pokračují ještě čtyři dny a tým zkusí zdolat také světový rekord v kategorii produkčních aut do dvou litrů, což by znamenalo rozjet Octavii na 347,62 kilometrů za hodinu.

Škoda Bonneville Special upravená u REVO Technik je hluboko uvnitř sériovou Octavií RS, ale důkladně přestavěnou. Její dvoulitrový turbomotor dostává vzduch od velkého turba Garrett pod tlakem víc než tří atmosfér a místo běžného benzínu ho mísí se závodním palivem, vylepšeným o vodu s methanolem. Podvozek sedí o 80 milimetrů blíž k zemi, auto má ochrannou klec a brzdicí padák.

Dokonale rovné solné pláně nedaleko městečka Wendover v Utahu na západě USA jsou pozůstatkem jezera Bonneville, jehož vody se tu rozlévaly ve starších čtvrtohorách (pleistocénu). Někdy před patnácti tisíci lety většina vody kvůli geologickým změnám odtekla, zbytek vyschl. Pláně jsou každoročně dějištěm velkého svátku milovníků rychlosti. Majitele tu změnila a každý rok mění řada pozemních rychlostních rekordů, a to už od roku 1914 (nebo 1912, podle zdroje).

Text: Autoweb.cz: http://www.autoweb.cz/skoda-octavia-pokorila-v-bonneville-320-kmh/
Foto: Autoweb

Galerie