Rekord: Škoda Fabia ujela 2000 kilometrů na jednu nádrž

UVNITŘ VIDEO: Rakušan Gerhard Plattner ujel 2006 kilometrů na jednu nádrž. Se Škodou Fabia GreenLine dojel z Rakouska do Dánska a zpátky, jeho průměrná spotřeba přitom byla jen 2,21 l/100 km. Překonal tak normovanou spotřebu, která u Fabie GreenLine slibuje 3,4 l/100 km (a reálná spotřeba v běžném provozu se pohybuje kolem 5-6 l/100 km).


Vydáno: 16.5.2011

Škoda Fabia GreenLine (test ZDE) má pod kapotou naftový tříválec 1.2 TDI a její papírová spotřeba má být 3,4 l/100 km. Při maximálně úsporné jízdě se ale snížila až k 2,2 l/100 km.

Plattner odstartoval 10. května z rakouského města Reutte do dánské obce Bov a zpět. Převážná část trasy skládala z úseku německé dálnice A7.

Natankování, stejně jako celá Plattnerova jízda, proběhly pod dohledem organizace International Police Motor Corporation. Ta se před startem jízdy v Reutte postarala i o zaplombování palivové nádrže.

„Modely Škoda GreenLine jsou ukázkovým příkladem efektivní jízdy. Ta je při dnešních cenách paliv výhodná nejen pro řidičovu peněženku, ale i pro snižování zátěže životního prostředí,“ vzkázal po svém úspěchu Gerhard Plattner. „Spotřebou hluboko pod normovanou hodnotu jsem chtěl ukázat, že nejen automobilky, ale i každý řidič může sám přispět k tomu, aby se nadále snižovala zátěž pro životní prostředí,“ dodal.

Přeborník v úsporné jízdě se podílel i na testování kompletní modelové palety GreenLine druhé generace, ve kterém dosáhl s vozem Fabia GreenLine spotřebu 2,7 l/100 km s emisemi CO2 71g/km.

Text: Redakce
Foto, video: Škoda Auto

Galerie