Rallye Dakar 2012: rekapitulace, vítězové a jak dopadly české posádky

Tisíce lidí si letos opět splnilo sen, když po přejímce strojů ve Francii se ocitli na startovní rampě nejtěžšího závodu světa, Dakar 2012. Letošní 34. ročník odstartoval v přímořském letovisku Mar del Plata a přes Argentinu a Chile vedl až do peruánského města Lima. Čtrnáct etap, čtrnáct dní, stovky kilometrů speciálek a nekonečné kilometry spojovaček čekalo na závodníky, kteří se během cesty potýkali jak s tropickými teplotami, tak místy i se sněhem.

Vydáno: 18.1.2012

Díky vysokým nákladům a současné finanční krizi se zúžila účast českých posádek na letošní Rallye Dakar na sedm. Pět kamionů, jeden motocyklista a jeden jezdec na čtyřkolce.

Motorky a čtyřkolky

V kategorii motocyklů jsme měli tedy jediného českého zástupce, Jana Veselého na Yamaze. Pilot, který jezdí za stáj KM Racing, si i přes špatné palivo dodávané pořadateli držel solidní průměr, a dojel na 65 místě. Kategorii opět kralovali dva jezdci KTM Cyril Despres a Marc Coma. Kvůli poruše převodovky a bloudění v předposlední etapě se sám Marc Coma připravil o vítězství. Třetí dojel Helder Rodrigues.

Druhá česká naděje vkládána do pětinásobného vítěze Dakaru Josefa Macháčka (2000, 2001, 2003, 2007 a 2009), jedoucího na čtyřkolce, se rozplynula hned na začátku, kdy on a šest dalších jezdců čtyřkolek byli ze soutěže vyřazeni, jelikož se jejich stroje dle pořadatelů příliš odlišovaly od sériových modelů. Toto rozhodnutí dalo příležitost argentinským jezdcům, kteří obsadili celou bednu. Nejvýše stál Alejandro Patronelli, druhý skončil jeho bratr Marcos Patronelli a na třetím místě Tomas Maffei.

Osobní automobily a kamiony

Mini kam se podíváš. Tak by se dala charakterizovat další kategorie, osobní automobily. První dojel francouz Stephane Peterhansel, druhý Joan Nani Roma a jako třetí s Toyotou Giniel de Villiers.

Kategorii kamiónů zcela ovládli Nizozemci. Na start se postavilo celkem pět českých kamiónů. Tatrováci Aleš Loprais s novou Tatrou Jamal, Martin Kolomý a Tomáš Vrátný, s kamiónem Liaz Jaroslav Valtr a s Manem Miroslav Zapletal.

Aleš Loprais se svojí posádkou si vedli velice dobře, v osmé etapě dojeli na prvním místě, celkem měli dvě druhá místa v etapách, průběžně byli na druhém místě. Bohužel v průběhu 9. etapy po vypjatém souboji s Gerardem de Rooyem měli nehodu. Mezi 340. a 460. kilometrem neměřeného úseku mezi dvěma speciálkami sjeli ze silnice do rokle, z Lopraisovy Jamalky se utrhla přední náprava a auto šlo několikrát přes přední osu. Posádka čekala přes hodinu na vrtulník, ale kluci jsou naštěstí v pořádku, bohužel tím ale pro ně letošní Dakar skončil. De Rooy tím ztratil největšího soupeře a v klidu si dojel pro vítězství, druhý dojel Hans Stacey a třetí kazach Artur Ardavichus.

Martin Kolomý dojel na skvělém sedmém místě, Jaroslav Valtr dvanáctý, Tomáš Vrátný osmnáctý a Miroslav Zapletal čtyřicátý.

I letos se ukázalo, že malá země uprostřed Evropy je schopna obstát v tak těžkém závodě, jako je Rallye Dakar. Hodně zdaru českým posádkám do dalších ročníků!

Text: Adéla Chvojková