Radarový detektor: ochrání vás před pokutou?

Policie pořádá hon na tak zvané „piráty silnici“. Jsou jimi všichni, kteří jen nepatrně překročí povolenou rychlost, mnohdy v místech, kde je její snížení zcela zbytečné. Nebo jen značku přehlédnou. Následuje vysoká pokuta a přičtení několika trestných bodů. Založili jsme proto novou rubriku: Antiradary.

Vydáno: 8.4.2009

Pro začátek je důležité projít si názvosloví. Ano, rubrika se nazývá antiradary (hlavně z důvodu estetického), my se v ní ale budeme v převážné většině zabývat radarovými detektory, legislativou, laserovými rušičkami (které jsou na hranici legálnosti) a dalšími možnostmi, jak se bránit proti pokutám.

Pro radarový detektor se v běžné mluvě vžilo slovo antiradar. Není to ale zcela správné označení. Přístroj, který umístíte na přední sklo svého vozu, vás bude pouze informovat o tom, že se vás policie snaží změřit. K tomu použije většinou malý jednoduchý displej a zvukový signál. Vše je ale zcela legální, protože radarový detektor pouze signalizuje činnost radaru, ale zároveň jej vůbec neovlivňuje.

V současnosti máme od společnosti Antipokuty.cz zapůjčený k testu jeden z radarových detektorů a brzy vám přineseme první dojmy z jeho užívání. Ať už se ale jedná o jakýkoliv přístroj, funguje na stejném principu.

Policie, která měří buď přenosným radarem, nebo radarem z auta (u nás typ RAMER 7M), je schopna auto bezpečně zkontrolovat jen na určitou vzdálenost. Radarové vlny se ale šíří mnohem dále a citlivý přístroj je schopný jejich stopu zachytit i stovky metrů před bodem měření. Ve městě jeho účinnost navíc znásobuje zástavba, která vlny odráží. Na dálnici pak má většina přístrojů připravený speciální mód s ještě citlivější detekcí.

Než si ale plní nadšení pořídíte nějaký ten radarový detektor, je potřeba znát pár dalších faktů, které už nejsou tak příznivé. Přístroj vás rozhodně stoprocentně neochrání. Například policejní Volkswageny Passat R36, které nedávno vyjely na naše dálnice, měří rychlost vozu tak, že se na něj jednoduše „přilepí“, spustí video záznam a pak už jen hříšníka zastaví. Proti tomu existuje jen jediná obrana: kontrolovat často zpětné zrcátko.

Radarové detektory také nedokážou včas odhalit měření městské policie pomocí laserové pistole. Ano, ozve se alarm, když vás policista zaměří, jenže vás dokáže změřit takřka okamžitě. Na zpomalení je tedy pozdě a proti měření se můžete chránit jen pololegální laserovou rušičkou (o tom se dočtete v dalších článcích). Radarový detektor se také nehodí do některých typů aut. Problém by mohly mít například některá BMW, Renaulty, Mercedesy nebo Audi A8. Je to kvůli pokoveným čelním sklům, která brání v detekci radarových vln.

Radarový detektor se nemá příliš velkou šanci prosadit ve větším měřítku. Jednak je relativně drahý (kvalitní přístroje pořídíte od 15 tisíc korun výše), má problémy v některých vozech a příliš řidičů o něm dokonce ani neví. My jsme tady od toho, abychom alespoň poslední problém změnili. V nové rubrice Antiradary se můžete těšit na testy zařízení a dobré rady.  Věříme, že používání takového přístroje a dostatečná obezřetnost vás před pokutou za rychlost opravdu ochrání.

Text: Jan Markovič
Foto: Antipokuty.cz

Galerie