Pronájem, operák, carsharing. Kde si půjčit auto na krátkou i delší dobu?

Auto, se kterým jezdíte, nemusí být nutně vaše. Zvlášť, když ho nepotřebujete každý den. V dnešní době je hodně možností, jak si vůz pronajmout nebo půjčit, třeba když cestujete. Připravili jsme pro vás přehled, jaké jsou možnosti půjčování aut.

Když chcete mít auto každý den, zkuste operativní leasing. Pokud chcete auto jen na nákupy jednou za čas, nejlepší je carsharing. Pokud zase hodně cestujete a potřebujete auto jen v místě pobytu, nejlepší možnost je pronájem auta.

Operativní leasing

Pokud chcete nové auto, operativní leasing je nejlevnější cesta, jak se k němu rychle dostat. V podstatě to znamená dlouhodobý pronájem aut Ostrava, kdy platíte měsíční poplatek a auto máte celou dobu k dispozici, jako by bylo vaše. Za rok nebo za dva dostanete zase nové auto, a pokud chcete, staré můžete odkoupit.

Výhoda operativního leasingu je, že se nemusíte o nic starat a máte pořád nové auto. Ve splátkách se platí amortizace auta, povinné ručení, havarijní pojištění i servisní náklady, navíc platíte jen naftu nebo benzin.

Nejlevnější operativní leasing pořídíte kolem tří tisíc korun za malá městská auta. Běžná auta typu Octavie vyjdou na 6 tisíc korun měsíčně a i auta střední třídy se pohybují do částek kolem 10 tisíc korun za měsíc.

Carsharing

Carsharing neboli sdílení aut je v poslední době hodně skloňované slovo. Znamená to, že jedním autem, které stojí třeba na vašem sídlišti, jezdí víc lidí, jen když ho zrovna potřebují. Platí přitom jen za to, co s ním opravdu ujedou.

Je to výhodné pro lidi, kteří nepotřebují auto na každý den, ve městě jezdí veřejnou dopravou a s autem najezdí jen pár tisíc kilometrů ročně. Podle studií je to finančně výhodnější než vlastní auto pro obyvatele velkých měst, kteří autem ročně najedou 10 až 15 tisíc kilometrů.

V České republice je několik firem, které se dají označit za carsharingové: Car4way, Autonapul, Ajo.cz, Emuj a Sharujeme.cz, v rozjezdu je i půjčování aut přímo mezi lidmi, na to se zaměří vznikající firmy SmileCar a HoppiCar.

Pronájem z autopůjčovny

Jedete třeba jen vlakem do Ostravy a potřebujete si půjčit auto na den? Potřebujete auto jednorázově? Nebo chcete převézt něco velkého kombíkem či dodávkou? V tom případě je nejlepším řešením autopůjčovna Ostrava. Pokud jde o pronájem aut třeba právě v Ostavě, možností je obrovské množství. Stačí googlit frázi “půjčovna aut Ostrava”.

Půjčovny aut se hodí pro jednorázové půjčky třeba jen na den, ale i jsou výhodné i když auto potřebujete na delší dobu, protože cena potom klesá. Výhoda je, že nemusíte řešit výměnu oleje, pneumatik nebo třeba výměnu čelního skla Ostrava, půjčovna se stará, aby auta byla v perfektním technickém stavu.

Navíc půjčení auta z půjčovny může být i levnější, než třeba carsharing. S půjčeným autem získáte samozřejmě kompletní služby půjčovny v ceně, samozřejmostí je dálniční známka, pojištění a asistenční služby platné po celém území Evropské unie.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie