Prodeje luxusních vozů po reformě nestouply

BentleyNový rok přinesl nejen změny v daních, ale i odpisech z nich. Nově by tak třeba mělo být možné odepsat z daní i velmi drahý vůz, dalo by se tedy předpokládat, že živnostníci vezmou autosalony útokem. Pražští prodejci luxusních aut si ale ruce nemnou, není podle nich důvod.


Vydáno: 22.1.2008 

Obecně to tak velký vliv mít nemůže. Už dříve existovaly způsoby, jak auto odepsat, takže kdo chtěl, mohl si drahé auto koupit na firmu už dříve.

„Konkrétně naše vozy jsou specifické zboží, a kdo si takto drahé auto chtěl koupit, tak si ho koupil, bez ohledu na to, jestli ho mohl nebo nemohl odepsat,“ říká Milan Sabo, prodejce vozů Porsche.

S ním souhlasí i prodejce Bentley a Lamborghini, který si nepřál být jmenován. „Je příliš brzy to nějak hodnotit, žádný takový trend po třech týdnech nového roku není znát. Je sice pravda, že padl limit milionu a půl pro odpis, ale osobně se domnívám, že to žádnou významnou roli hrát nebude.“

„Už dříve šlo drahé auto odepsat z daní, pokud se použily různé způsoby financování, ale to je individuální a záleželo to na konkrétním případě,“ říká prodejce autosalonu, který spadá pod firmu Auto Exner.

„Prodeje našich vozů se pohybují v jednotkách kusů za měsíc, takže by to ani vyjádřené v procentech nemělo vypovídací hodnotu. Přesná čísla vám nemohu sdělit,“ dodává.

Text: Martin Jedlička (publikoval článek také v Pražském deníku)

Galerie