Představujeme: Audi Q7 V12 TDI

Myšlenka zkonstruovat Audi Q7 V12 TDI vznikla před dvěma lety. Namontovat dvanáctiválec do úspěšného SUV byl mistrovský tah. V Audi A8 by byl nezajímavý a naopak v R8 by nevynikl jeho potenciál. A právě v Q7 přitáhne nemalou pozornost masivním výkonem, který nabízí.

Vydáno: 12.9.2008

První představení konceptu proběhlo před dvěma lety na detroitském autosalonu. Vývoj směřoval představením produkčního vozu a také představením konceptu Coastline na autosalonu v Ženevě. Svoji oficiální premiéru si Q7 V12 TDI odbude na nadcházejícím autosalonu v Paříži. První vozy by tedy z výrobní linky měly sjet na konci tohoto roku.

Audi postavení právě tohoto motoru a následným vložením do modelu Q7 hodilo rukavici všem prémiovým značkám, protože vytvořilo nejsilnější motor v sektoru SUV.

Tento šestilitrový dvánáctiválec vyvine výkon 373 kW, tedy rovných 500 koní, točivý moment 1000 Nm a sprint z nuly na stovku zmákne za 5,5 sekundy. Za takové paramtery by se nemusel stydět kdejaký supersport, pro doplnění maximální rychlost je elektronicky omezena na klasických  250 km/h.

Pokud by se nějaký šťourálek šťoural ve spotřebě, tak tu zvládli inženýři z Ingolstadtu ustálit na politicky korektních 11,3 litrů na 100 km a emise 299 g CO2. Vůz tak splňuje normu Euro 5. Pohon ovládá 6stupňový automat  Tip-tronic a jediným způsobem, jak zastavit tuto obludu, bylo vybavit ji keramickými brzdami.

Rozdíly mezi staršími modely a novým jsou malé, ale přesto existují. Nejpatrnější jsou přemodelované přední světlomety a do spodní mřížky chladiče byly umístěny světlomety s LED pro denní svícení.

Zezadu poznáte Q7 V12 TDI podle výfuků integrovaných do nárazníku. Do základní výbavy také přibyly 20“ ráfky, ovšem zákazník si může připlatit i za 21palcové. Cena ještě není známá, odhad je kolem 130 tisíc eur, budeme si tedy minimálně muset počkat do pařížského autosalonu.

Audi právě rozpoutalo novou válku v sektoru SUV. Přeci jen, který ze současných vozů konkurence má takovou spotřebu při tomto výkonu?

Text: Jan Heřmanský
Foto: Audi

Galerie