Praha chce zavést mýto za vjezd do centra

AKTUALIZOVÁNO: Plán na zavedení zpoplatněného vjezdu do centra Prahy v letošním roce padá ze stolu, rada města jej nepřijala. Do budoucna je ale mýto stále ve hře, Praha teď připraví podklady. Podle vyjádření zástupce primátorky Petra Dolínka (ČSSD), který má na starost dopravu, zatím mýto není legislativně možné. „Ta diskuse je před námi, ale není to momentálně na programu dne,“ řek Dolínek.

PŮVODNÍ ZPRÁVA ZE 17.2.2015 8.00: Nová pražská koalice v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou chce zpoplatnit vjezd do centra. Už letos v létě. V úterý o tom bude jednat rada hlavního města. Mýto má jít ruku v ruce se sníženou cenou ročního kuponu na MHD, která má právě v létě začít platit. S informací přišly Hospodářské noviny.

Současné vedení Prahy bude projednávat materiál, který navrhuje zavést poplatek za vjezd do centra, současně s tím má být omezeno parkování, uvedly Hospodářské noviny.

Má jít o doplnění snížené ceny ročního kuponu na MHD, který se od 1. července zlevní ze současných 4750 korun na 3650 korun (dle logiky 10 Kč za den). Mýto v centrální části Prahy má přilákat do MHD více cestujících, a vybrat tak více peněz za jízdné.

Mnoho otazníků

Zatím není jasné, kde všude by měl poplatek platit, ani jak by se vybíral a dodržoval. Není ani známá navržená částka. Plán má vzniknout na Technické správě komunikací (TSK), která má většinu vozovek v Praze ve správě.

Přitom ale Praha nepokračuje v budování záchytných parkovišť P+R, které by v takovém případě nabídly řidičům odstavení. I dokončení vnitřního a vnějšího okruhu Prahy je v nedohlednu.

Dodejme, že už v tuto chvíli je v Praze schváleno zavedení nízkoemisní zóny v širším centru města (jejich rozsah je vymezený v podstatě vnitřním městským okruhem) od roku 2016. Parkovací, tzv. modré zóny jsou zavedené již mnoho let a platí v Praze 1, 2, 7 a v části Prahy 3.

Text: Redakce
Foto: Matěj Žovinec

Galerie