Porsche Cayman S: čistá radost z jízdy

TEST: Zvolený titulek by se mohl zdát trošku jako klišé. Problém ale je, že jsem na jiný, který by mou zkušenost s Porsche Cayman S popisoval lépe, nepřišel. Jakmile jsem s autem ujel prvních pár metrů, naskočil mi široký úsměv. Zmizel, až když jsem velmi nerad vracel klíčky zpět. Těch pár stovek kilometrů za volantem Caymanu S bylo čistou radostí z jízdy.


Vydáno: 9.6.2008

Zpředu vypadá Cayman S jako všechna dnes produkovaná Porsche (pomine-li podnikatelský Cayenne) a laik jej rozezná od ostatních jen ztěží. Pravá změna se totiž odehrává až v zadních partiích. Protože se motor stejně jako v levnějším Boxsteru posunul doprostřed, je záď mnohem nižší a protáhlejší. Ne každému by se mohly zamlouvat její tvary s výrazně vystouplými oblouky nad zadními koly.

Na cestě k ikoně

Všichni novináři, kteří v něm už seděli, označili Cayman za Boxster kupé. Ano, je to pravda – parametry jsou podobné, motor je uložený uprostřed. No a co? Pokud vyměníme plátěnou střechu za ocel, dosáhneme tím větší pevnosti karosérie spolu se sníženou váhou. S autem si pak řidič může mnohem více dovolovat. Cayman S není čajíčkem jako Boxster, má mnohem více nakročeno k ikonické 911.

Motor umístěný vprostřed má hned několik výhod. Tou první by mělo být optimální rozložení váhy a tím (spolu s náhonem na zadní kola) i nejlepší ovladatelnost vozu. Krom toho také Caymann S nabízí pro sportovní vůz celkem netradičně dva zavazadlové prostory. První pod přední kapotou skrývá 150 litrů a místo pro lékárničku nebo měnič DVD do navigace. V tom zadním najdete dalších 260 litrů. Celkem tedy dostatek místa i pro delší dovolenou. Jen pro zajímavost: zavazadelník Škody Fabia má o 110 litrů méně.

Uvnitř se sedí (jak je dobrým zvykem) velmi nízko. Spolu s klenutou střechou to dává na kupé skoro nekonečně místa nad hlavou. V podélném směru je to už trochu horší. Ať jsem se sportovním sedadlem s dokonalým bočním vedením hýbal jak jsem chtěl, nedosáhl jsem při své výšce 189 cm dostatečného pohodlí. Moje pravá noha sice o volant ještě nedřela, překážela ale pravé ruce a musel jsem častěji přehmatávat. Pokud jste ale menšího vzrůstu, předchozích pár vět neberte v potaz.

Příště méně tlačítek

Palubní deska se nese v tradici značky. Startuje se klíčkem vlevo, za tříramenným volantem potaženým kůží trůni tři budíky. Levý rychloměr je velmi řídce cejchovaný – jen po 50 kilometrech, kapličce vévodí otáčkoměr doplněný o palubní počítač, digitální rychloměr a vpravo ukazatele paliva a teploty oleje. Můj Caymann S byl vybaven příplatkovým paketem Sports Chrono, což mimo jiné znamenalo, že vprostřed palubovky byly k dispozici ručičkové stopky.

Pod nimi má své místo palubní systém, kombinující precizní audio s GPS navigací. Na můj vkus tu bylo ale velké množství tlačítek, navíc stejné velikosti i barvy, takže orientace v nich by byla otázkou dlouhého seznamování. Na to z pochopitelných důvodů nezbyl čas – beztak jsem věděl, kudy jedu a poslechem rádia jsem si zase nechtěl kazit dojem z očekávaného orchestru, který za malou chvíli připraví 3,4 litrový motor.

K němu se nemůžete za žádnou cenu dostat. Je celý skrytý v prostoru za sedadly. Jen v zadním kufru jsou pod krytkou schovaná dvě víčka. První slouží k doplňování oleje, to druhé k dolévání chladící kapaliny.

Chirurgicky přesný

Tak tedy startuji. Za hlavou se to pěkně rozezvučí. Zatím ale nikterak dramaticky. V motoru to příjemně mručí a je jasné, že pokud se podobně ozývá už ve volnoběhu, pravé hody si mé uši užijí až ve vysokých otáčkách.

Poprvé se obezřetně rozjíždím. Po prvním prošlápnutí spojky, která klade značný odpor, čekám, že s autem trapně poskočím. Nic takového se ale neděje. Cayman S má precizní řízení, od kterého se nedočkáte žádných podrazů. Vaše nohy přesně ví, jak se k pedálům chovat. Totéž platí o řadící páce šestistupňového manuálu, který je až chirurgicky přesný. Má minimálně krátké dráhy, v kulise se nehne ani o píď a klade očekávatelný odpor, takže práce s ním je perfektní.

Vyrážím na okresky nedaleko za Prahou. Tam je relativně prázdno, takže se už nebojím pořádně vyzkoušet, co Cayman S nabízí. A je toho opravdu mnoho. Motor o objemu 3384 ccm  a výkonu 295 koní dokáže auto vytáhnout z nuly na stovku za 5,4 sekundy. Maximální rychlost je 275 km/h. Maximální točivý moment nastupuje při 4400 otáčkách v minutě a drží se do 6000. Právě v tu dobu motor řve jako o život a já vím, že sedím mašině nažhavené pro pořádně divokou jízdu.

Nekonečná zábava

Vrhám se do prvních zatáček a přistihnu se, jak se jen ďábelsky směji. Ovládání Caymanu S je totiž naprosto dokonalé. Volant je pevný ve vedení a přijímá od předních kol detailní informace. V rukou (ale i v pozadí) přesně cítím, co se pod koly právě děje. Jsem si vědom toho, že motor vprostřed mi dovolí vrhat se do zatáček opravdu se vší parádou. A k tomu mi ještě parádně zazpívá.

Chce to jen překonat prvotní strach, který v člověku naroste po letitých zkušenostech za volantem konfekčních aut. Mozek mi stále říká, že takto přeci jezdit nejde. Mýlí se!

Sázím s Caymanem S jednu šikanu za druhou a dostavuje se pocit nekonečného štěstí. Vznikl tím intimním splynutím se strojem. Tím, že poslouchá na slovo a že vím, že mě nepodrazí nějakým nehezkým a hlavně nečekaným smykem nebo odskočením od silnice. Ne, když nastane drift, bude to jen mou vůlí, hezky kontrolovaný, decentní a zakončený kontrem, které mne vrátí zpátky do stopy.

Za volantem se cítím velmi bezpečně, protože se o brždění starají ventilované kotouče o rozměru 318 mm (vzadu o 19 mm menší). Do toho všeho tu ještě je za příplatek systém aktivních tlumičů PASM a vypínatelná stabilizace PSM.

Jde to i šetrněji

Navíc má Porsche Cayman S ještě druhou tvář. Při pohledu do tabulky jsem kombinované spotřebě 10,6 litrů příliš nevěřil. Po celodenním týrání, kdy jsem motor honil ve vysokých otáčkách ukazoval palubní počítač 14,2 litru na 100 km, což je příjemný výsledek. Pokud budete chtít, určitě se můžete s vozem dostat i pod desetilitrovou hranici.

Přiznám se, že mě by se to asi nepodařilo. Posadit se za volant Porsche Cayman S totiž svádí k nekonečně zábavné projížďce. Precizní řízení, skvělá vyváženost a poměr výkon motoru a váhy 1350 kg jdou ruku v ruce, aby řidiči poskytly čistou radost z jízdy.  

.

Výsledná známka 1

Jak hodnotila rodina Rychlých

Antonín Antonín: Pohodlí uvnitř kokpitu najdou lidé spíše menšího vzrůstu. Úžasný je zavazadlový prostor vozu, který překonal všechna očekávání. Dávejte si ale pozor, jak náklad rozložíte. Špatně umístěné harampádí by mohlo narušit skvělé jízdní vlastnosti Caymanu S.
Dávám známku 2
Jana Jana: Cayman S si kupte jen v tom případě, že hodláte jezdit pořád ostře. Pak ani zmíněnou dobrou spotřebu nevyužijete. Pro nadšence Porsche, kteří ale nemají tak tučná konta, bych jednoznačně doporučila Cayman bez přídomku S nebo Boxster. Parádu uděláte stejnou a bude vás to stát méně. Navíc příplatková výbava je opravdu drahá.
Dávám známku 3
Nikola Nikola: Desig Porsche má jednu vadu. Je německy strohý a nevyzařuje takové emoce jako třeba italské sporťáky. Porsche jsou všechna naprosto stejná, ale chápu snahu značky udržet si rozpoznatelný design a také to, že má strach před konzervativními zákazníky. Zadní partie vozu jsou ale unikátní a dávám jim plus.
Dávám známku 2
Tomáš Tomáš: Ani nevím, co sem mám napsat! Proč? Protože nemám slov! Jednoznačně nejlepší auto, které jsem v životě řídil. Dokonalost sama a nelze mu nic vytknout. Jen občasná nedotáčivost, ale s tou si hravě poradíte. Dost řečí, jde se jezdit!
Dávám známku 1*
Jak a proč hodnotí naše rodina Rychlých.

Text: Jan Markovič
Foto: Zuzana Procházková


PARAMETRY

Základní cena v provedení Název: 1 813 000 Kč

Cena doplňkové výbavy:  528 885 Kč

Celková cena: 2 341 885 Kč

Výbava: ABS, ASR, stabilizační program PSM (Porsche Stability Management), čelní, boční a hlavové airbagy řidiče a spolujezdce, 18palcová kola, posilovač s proměnlivým účinkem, elektrické stahování oken, elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, anténa integrovaná v čelním skle, rádio s CD přehrávačem, palubní počítač, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, kůží čalouněný volant a hliníková řadicí páka, imobilizér, alarm, sedadla s elektricky stavitelným sklonem opěradla, tónovaní skel, sportovní volant (výškově i podélně stavitelný), klimatizace.

Doplňková výbava: Metalíza (+ 24 604 Kč), barevné znaky na kolech (+ 4 850 Kč), parkovací asistent (+ 14 717 Kč), 19″ kola Carrera Sport (+ 68 962 Kč), PASM (+ 46 694 Kč), paket Sports Chrono (+ 22 988 Kč), kožená výbava (+ 85 125 Kč), systém měření tlaku v pneumatikách (+ 19 396 Kč), bi-xenonová světla (+ 31 967 Kč), sportovní sedadla (+ 76 145 ), tříramenný sportovní volant (+ 6 466 Kč), tempomat (+ 13 290 Kč), automatická klimatizace (+ 14 009 Kč), rozšířený Porsche Communication System (+ 82 251 Kč), elektronická kniha jízd (+ 17 421 Kč).

PORSCHE CAYMAN S 3.4
Objem motoru 3384 ccm
Maximální výkon 217 kW (295 k) při 6250 ot/min
Maximální točivý moment 340 Nm při 4400 ot/min
Převodovka 6tistupňová manuální
Maximální rychlost 275 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 5,4 s
Udávaná spotřeba město 15,3 l/100km
Spotřeba mimo město 7,8 l/100 km
Kombinovaná spotřeba 10,6 l/100 km
Spotřeba během testu 14,2 l/100 km
Provozní hmotnost 1350 kg
Délka / výška / šířka 4341 mm / 1305 mm / 1801 mm
Rozvor 2415 mm
Zavazadelník 150 l + 260 l

Galerie