Porsche 911 Carrera S: objekt snění

TEST: Porsche 911 je ikonou sportovních aut. Vyrábí se nepřetržitě od roku 1964. Jeho poslední generace s označením 997 jezdí po silnicích už čtyři roky. Proto přišel čas na facelift. My jsme samozřejmě neodolali nabídce českého zastoupení značky a otestovali jeho ostřejší verzi Carrera S.


Vydáno: 29.9.2009

Porsche 911 může těžit z dlouhé historie vývoje. Auto se dočkalo samozřejmě velké řady modernizací, základní koncept ale zůstal zachován: motor i pohon vzadu dělají z 911 úžasně zábavný vůz, který ocenily celé generace řidičů. V posledních letech se už do designu zasahovalo jen minimálně. Rozdíl mezi 997 a starší generací byl asi tak stejně výrazný, jak letošní facelift. Abyste novou 911 odlišili od té starší, musíte si otevřít alespoň tiskovou zprávu.

My jsme se z ní před testem poučili a našli jsme opravdu pár změn. Porsche se inspirovalo u Audi (proč ne, když teď v podstatě ovládá celý koncern VW, do kterého Audi patří) a zaměřilo se na LED. Ve dne tak uděláte parádu světly pro denní svícení, které podtrhují obrysy auta. LED svítilny najdeme také vzadu. Nejvíce si designéři pohráli s vnějšími zpětnými zrcátky, která dostala takřka geniální tvar. Lehce byla pozměněna i kola. A to je vše. Jenže proč měnit něco, co už předtím vypadalo skvěle? Proč měnit vzhled auta, jehož siluetu pozná na první pohled každý?

Uvnitř beze změny
Designéři exteriéru si tedy po pár dnech rýsování zpětných zrcátek mohli dát pauzu. Zato ti, co měli na starost interiér, nepřišli zřejmě do práce vůbec. Uvnitř se totiž nezměnilo nic. V kapličce palubní desky najdeme ty klasicky překrývající se budíky s detailními informacemi a s palubním počítačem. Pochvalu zaslouží kůží potažený volant, který padne skvěle do ruky jako hlavice řadící páky. Výborná je multimediální systém včetně navigace. Ta má detailnější grafiku a už i v Česku velmi podrobné pokrytí.

Do příplatkových kůží potažených sportovních sedaček jsme zapadli jako po másle, dá se u nich elektronicky nastavit šířka i hloubka. Sedadlo řidiče má i paměť pro pozice, spolujezdec se musí spokojit s ručním polohováním. Kůží obšitá palubní deska a další kvalitní materiály dělají z interiéru vozu jednoduše příjemné místo k bytí. Zklamání se jako obvykle dostaví po pokusu sednout si na zadní sedačky. Nevejde se tam prostě nikdo, spíše slouží jako přídavný úložný prostor k 130litrovému zavazadelníku pod přední kapotou.

Ještě silnější boxer
Doteď tedy nebylo příliš co objevovat, jenže my jsme otočili klíčkem tradičně umístěném vlevo pod volantem a za zády se nám rozburácel nový šestiválcový motor typu boxer (s písty uloženými proti sobě). Ten má být v nové generaci výkonnější a ekologičtější. Testujeme ostřejší verzi Carrera S, takže máme k dispozici šestiválec s objemem 3,8 litru produkující výkon 385 koní a točivý moment 420 Nm. To je o 30 koní více než u předchozí verze.

Porsche 911 Carrera S není autem pro pozéry, jak občas zlí jazykové tvrdí o „obyčejné“ 911. Esko je hlavně pořádným sporťákem pro řidiče, co mají zkušenost a nebojí se zacházet do limitů. Stačí si stáhnou okénko, aby dovnitř začalo proudit varovné bublání šestiválce, které vychází ze čtyřech dobře vyladěných koncovek výfuku. Od tohoto okamžiku je jasné, že po sešlápnutí plynového pedálu bude jízda pouze na vlastní nebezpečí.

Noha tedy žene plyn k podlaze a auto mocným zátahem zatlačí posádku do sedadel. Carrera S táhne v celém spektru otáček a velký točivý moment dává o sobě pekelně znát. Někdy mezi čtyřmi a pěti tisíci se dostavuje řidičova euforie. Motor má v tu chvíli asi nejkrásnější zvuk, který pak neutuchá až do červeného pásma, ze kterého vás trochu hrubě skopne omezovač. V tu chvíli byl už dávno čas na vyšší převodový stupeň. A při zpomalování a podřazování motor znovu krásně hraje, tentokrát ale hodně hluboce. Paráda!

Pozor na limity
Tohle by šlo dělat do nekonečna, jen si člověk musí uvědomit, že v běžném provozu se bude muset hodně krotit. Vždyť Carrera S překonává stokilometrovou hranici za 4,7 sekundy a maximální rychlost je neuvěřitelných 302 km/h. Stačí proto malá chvíle nepozornosti a už si zahráváte se ztrátou řidičáku.

Jenže Porsche 911 není tak úplně o dálničních sprintech. Podobně jezdí spousta jiných a i levnějších aut. Tenhle sporťák je hlavně o zábavě a adrenalinu, který jeho řidič pociťuje v zatáčkách. O to víc jsme byli potěšeni, že v námi testovaném voze byla klasická manuální 6stupňová převodovka s příplatkově zkrácenými drahami. Ano, jednou z novinek letošního faceliftu je dvojspojková automatická převodovka PDK, která prý umí divy, je se trochu divně ovládá tlačítky na volantu. Jenže manuál je prostě manuál a umožní řidiči být v tom nejpřímějším kontaktu s autem.

Součinnost chirurgicky přesného řízení, které poskytuje maximum informací o tom, co se děje pod koly 911, s precizní převodovkou, jejíž stupně padají v kulise prostě dokonale, vyváří na řidičově obličeji široký, nikdy nekončící úsměv. Pokud navíc zmáčknete tlačítko Sport, je reakce celého řízení ještě rychlejší, podvozek ztuhne do maxima a elektronika dovolí lehké ústřely zádě (pokud ji nakonec nevypnete úplně).

Jenže dostat Porsche 911 Carrera S do limitních situací není vůbec snadné. Do zatáček se dokáže vrhat s neuvěřitelnou rychlostí a stejně tak je i vybírá, aby pak na konci vyrazilo s pompézním zvukovým doprovodem. Auto sedí na silnici jako přilepené a nehne se ani o píď z určené trasy. Na klikatých okreskách jsme se tedy cítili velmi bezpečně.

Sporťák pro ekology?
Potencionální kupce to nebude zřejmě příliš zajímat, ale poslední módní vlna ekologických kroků velí ke snižování spotřeby. Porsche tvrdí, že Carrera S zvládne mimo město jet za 7,4 litru benzínu na 100 kilometrů. S 3,8litrovým motorem a takovým výkonem? Nevíme. My jsme sice jezdili hlavně na venkově, auto jsme ale rozhodně nešetřili (stejně jako kolegové před námi, o čemž nás přesvědčil v podstatě chybějící vzorek na pneumatikách). I tak je ale 15litrová spotřeba po celodenním testování maximálních schopností příznivé číslo. Když jsme se domů vraceli po dálnici, spadl aktuální ukazatel pod deset litrů.

Porsche 911 Carrera S je sporťák pro každý den, ne jen víkendová zábava. Pokud se budete přes týden chovat slušně, u benzínky vás rozhodně nepotrestá. Až si ale budete chtít o víkendu sjet svou oblíbenou okresku, rozproudí vám v žilách adrenalin takovým způsobem, že se vám budou klepat ruce ještě u večeře.

Problémem je jen cena příplatkové výbavy, která u našeho vozu vyšplhala výslednou částku až na 2,8 milionu korun. Vždyť i za barevné znaky na kolech se připlácí. Jenže to je vlastně úplně jedno, když o tomhle autě snily už dvě generace před vámi, sníte vy a rozhodně budou snít i vaše děti.

Výsledná známka 1

Jak hodnotila rodina Rychlých

Antonín Antonín: Prosím, u tohoto auta po mně nechtějte, abych hodnotil jeho užitnou hodnotu, jak to dělám obvykle. Tohle je ikona, jeho plakát mám dodnes ve své pracovně. Miluji ho, proto nemůžu udělit jinou známku. Tady jde něco tak povrchního, jako praktičnost stranou.
Dávám známku 1
Jana Jana: Já nejsem ovlivněna mužskou touhou po silných strojích. A tak můžu říct jediné. Za tu cenu je to drahé, to je bez debat. Zvláště, když základní Carrera stojí o třista tisíc méně. Tolik peněz za dvě deci objemu mi přijde nepoměrné.
Dávám známku 3
Nikola Nikola: Ano, proč měnit desgin něčeho, co už dokonalé je. Přesto si myslím, že se mohli u Porsche trochu více snažit a zpracovat ještě pár dalších detailů. Tohle ve mě vyvolává pocit, že si designéři opravdu nezaslouží svůj plat.
Dávám známku 2
Tomáš Tomáš: Nádhera, eufórie, exstáze! Zapomeňte na vše, co jste kdy řídili. Tenhle stroj je dokonalý, skvěle čitelný, zábavný. Zvuk je překrásný, rychlost strhující. Mohl bych takto pokračovat dál, ale má to cenu? Dokud to nezkusíte sami, neuvěříte!
Dávám známku 1* 
Jak a proč hodnotí naše rodina Rychlých.

Text: Jan Markovič
Foto: Zuzana Procházková


PARAMETRY

Základní cena v provedení: 2 420 000 Kč

Cena doplňkové výbavy:  384 685 Kč

Celková cena: 2 804 685 Kč

Příplatková výbava (ceny bez DPH): Zvláštní barva (49 719 Kč), Kožená výbava (59 815 Kč), Vyhrívání sedadel (8833 Kč), Barevné znaky na kolech (3407 Kč), Automatická regulace rychlosti (9338 Kč), Prední sklo se zeleným pruhem (2145 Kč), Parkovací asistent (10 852 Kč), Sport Chrono Paket Plus (16 909 Kč), Telefonní modul pro PCM (16 657 Kč), Pasivní posluchac pro PCM (12 366 Kč), Navigacní modul k PCM (40 886 Kč), TV tuner ( kombinovaný TV tuner analogový + digitální príjem ) (32 557 Kč), BOSE Sound systém (25 743 Kč), CD Changer CD / DVD ( na šest disku ) (11 104,90 Kč), Sada velurových koberecku (3533 Kč), Univerzální Audio Interface ( pripojení ) (7066 Kč), Adaptivní sportovní sedadla s elektrickým ovládáním ve spojení s koženou výbavou (53 505 Kč), Systém zatmavení zpetných zrcátek ve spojení s deštovým senzorem (11231 Kč), Sportovní razení – zkrácení radících stupnu (12 114 Kč), Tríramenný sportovní volant s airbagem potažený kuží – zesílený v XPA (4542 Kč), Porsche znaky vyražené do operadel sedadel (4 290 Kč), Sportovní podložka nohy (3 785 Kč), Stredová konzole zadní cást potažená kuží (18 594 Kč), Kryt stredové konzole s nápisem Carrera (6 785 Kč).

PORSCHE 911 CARRERA S
Objem motoru 3800 ccm
Maximální výkon 283 kW (385 k) při 6500 ot/min
Maximální točivý moment 420 Nm při 4400 ot/min
Převodovka 6stupňová manuální
Maximální rychlost 302 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 4,7 s
Udávaná spotřeba město 15,9 l/100 km
Spotřeba mimo město 7,4 l/100 km
Kombinovaná spotřeba 10,6 l/100 km
Spotřeba během testu 15 l/100 km
Provozní hmotnost 1425 kg
Délka / výška / šířka 4435 mm / 1300 mm / 1808 mm
Rozvor 2350 mm
Zavazadelník 130 l

Galerie