Policisté budou prý letos vlídnější a více vidět

Od Nového roku platí nový zákon, který má v duchu hesla „Pomáhat a chránit“ uskutečnit největší proměnu českých mužů zákona za posledních 15 let. Policisté se během tohoto roku mají změnit k nepoznání: budou vlídní, častěji v ulicích a dostanou nové zbraně proti zločincům.

Vydáno: 3.1.2009

Na papíře se skutečně zdá, že policii čeká v roce 2009 největší proměna za posledních patnáct let. Aspoň to slibuje ministr vnitra Ivan Langer.

Nový zákon má policisty zbavit některých stávajících povinností. Třeba rozvážet soudní obsílky, dopravovat opilé lidi na záchranky a také preventivně hlídkovat na stadionech, aby se fotbaloví fanoušci neporvali.

Policisté mají i nové pravomoci. K těm sporným patří třeba možnost vstupovat do všech prostor firem, dílen a nočních klubů kdykoli budou mít podezření, že se za jejich dveřmi děje něco nelegálního. Detektivové budou také smět bez zvláštních povolení sledovat, komu hledaný člověk volal z mobilu a kde si vybíral z bankomatu peníze.

Co může policii v „reformním roce“ zastavit, je nedostatek lidí. Dnes chybí 4800 policistů, tedy zhruba každý desátý. Vedení policie ale tvrdí, že do konce příštího roku to bude jen 3500 lidí, protože zabírá velká náborová kampaň a k policii se dnes mladí lidé nestydí jít.

Jedna ze změn se týká i kontroly práce policistů. Inspekce vyšetřující trestné činy policistů odchází z vlivu vnitra. I když stále bude součástí policie, kontrolovat ji budou poslanci. Poprvé budou smět inspektoři anonymně policisty testovat, jestli nejsou náchylní k porušování zákonů nebo braní úplatků.

Zdroj: iHNed.cz

Galerie