Policie nepomáhá, ale zabíjí

Policejní auto v sobotu při honičce s ujíždějícím BMW v Krnově srazilo na přechodu dva chodce. Mladá 23-letá dívka byla mrštěna do stromu a zemřela na místě, její o sedm let starší přítel bojuje s mnohačetnými zraněními v nemocnici o život. Událost je to mimořádně tragická a vinu za ní nese policie.

Vydáno: 29.9.2009

Dva mladí lidé přišli o život a jejich rodiny ho mají zásadně poznamenaný. To je výsledek honičky, který způsobili policisté, nikoli ujíždějící řidič. Jeho BMW našli později jiní policisté a je tedy zřejmé, že nemusel být vůbec honěn.

Samozřejmě je krajně nezodpovědné z jakéhokoli důvodu ujíždět policii. Ještě nezodpovědnější je ale ujíždějící auto honit, zvláště po městě. Ani zapnutý maják a siréna přeci nepostaví zeď mezi silnicí a chodníkem plným lidí, byť podle zákona má policejní vůz v takovém případě absolutní přednost. Dovolím si připomenout to, co policie tak často ráda střeží: obyčejný řidič má ve městě povolenou maximální rychlost 50 km/h. Je to tak z nějakého důvodu.

Tragická bilance. Pro nic

Bohužel ale sobotní tragédie není výjimečná. Od roku 2004 v České republice podobným způsobem zabili policisté nejméně pět lidí. Pět lidí, kteří by za jiných okolností žili dál. A navíc (stejně jako pravděpodobně i v tomto případě) z toho vyšli s žádným nebo zanedbatelným trestem.

Ptám se, jestli je opravdu nutné, aby policisté každé ujíždějící BMW honili, zvláště po městě, a vytvářeli tak ještě nebezpečnější situace. Dvě auta jedoucí po městě stovkou, ne-li ještě rychleji (která se soustředí na honičku) jsou zkrátka nebezpečnější, než jedno jedoucí třeba osmdesátkou (které se soustředí na provoz).

Vrátíme-li se ke zmíněné tragédii, nezbývá než konstatovat, že nejlépe by páni policisté udělali, kdyby jen si zapsali SPZ onoho ujíždějícího auta. Neboť tím, že po nehodě se snažili poskytnout svým obětem první pomoc (což je sice hezké, ale nijak je to neomlouvá) a nechali tak honěné auto ujet, načež ho našli úplně jiní policisté, dokázali, že celá honička byla úplně zbytečná.

Ale pozdě bycha honit. Bohužel to dva nevinní mladí lidé odnesli svými životy. Příště to může být kdokoli z nás.

Text: Martin Jedlička

Galerie