Policie chce nová rychlá auta. Do tendru může jen Volkswagen Passat

Server iDnes.cz jako první přišel s informací, že policie se chystá nakoupit dalších dvacet rychlých vozidel pro stíhání „dálničních pirátů“. Na vyhlášený tendr se důkladně podíval automagazín AutoRoad.cz a přišel na zajímavou věc: zadání vyhovuje na českém trhu jediný vůz – Volkswagen Passat.


Vydáno: 8.9.2011

Konkurenční server AutoRoad.cz porovnal nabídky českých automobilek a usoudil, že jediným modelem, který může v tendru uspět, je Volkswagen Passat.

Přesně daná kritéria

Policie má totiž na poptávaná auta poměrně dost konkrétní požadavky: za dvacet nových aut chce utratit maximálně 30 milionů korun včetně speciální výbavy (což znamená jen lehce přes milion za jedno auto). Vozy současně musí být vybaveny karoseriemi kombi i sedan (liftback), výkon musí být alespoň 190 kW (260 koní), auta ale musí mít pohon všech kol, šestistupňovou automatickou převodovku a maximální hmotnost 1,8 tuny.

Potud jsou požadavky celkem rozumné. Kromě toho ale auta musí používat adaptivní podvozek, nastavitelný dle charakteristiky silnice. Dalším zvláštním požadavkem je vyhřívané čelní sklo. Dále musí mít vozy řadu pochopitelnějších prvků, např. přední mlhovky, klimatizaci nebo širokou bezpečnostní výbavu.

Vítěz známý předem?

Samostatně vypadá každá z položek pochopitelně, ale zakopaný pes se skrývá právě v jejich skladbě. Motoristický server AutoRoad.cz prozkoumal nabídky všech automobilek na našem trhu, a konstatoval, že v dané cenové hladině kolem jednoho milionu korun má šanci splnit všechny požadavky jen jediný vůz: Volkswagen Passat.

Ve vyšší střední třídě by přicházelo v úvahu třeba BMW 535i xDrive, jeho nejlevnější verze ale stojí podle ceníku 1 412 000 korun, což je pro limit tendru pravděpodobně příliš mnoho. Ve střední třídě se pak čistě z motorických důvodů nabízejí tyto vozy: Audi A4 3,2 FSI Quattro (265 koní), BMW 330i xDrive nebo 335i xDrive (272 nebo 306 koní), Mercedes Benz C350 4Matic (306 koní), Opel Insignia 2,8 NET (260 nebo 325 koní), Škoda Superb 3,6 FSI (260 koní) Volkswagen Passat 3,6 FSI (300 koní) a Volvo S60/V60 T6 AWD (304 koní)/V50.

Všechny tyto ale mají podle serveru AutoRoad.cz jedno společné: schází jim vyhřívané čelní sklo nebo nastavitelný podvozek. S výjimkou jediného, kterým je právě Volkswagen Passat.

Vítěz soutěže je tedy znám zřejmě ihned po jejím vyhlášení.


 První várka pro Kobru 11: šestnáct Passatů R36 v roce 2008

První várku šestnácti dálničních Volkswagenů Passat R36 policisté dostali ještě za vedení ministra Ivana Langera. Auta tehdy stála 18,7 milionu korun a od té doby slouží u jednotlivých oddělení dálniční policie. Policisté tehdy v tendru vybírali z pěti modelů. Protivníky passatů byly i nejsilnější Škody Superb či Audi A4.

Zdroj: AutoRoad.cz
Text: Redakce
Foto: Volkswagen

Galerie