Pojištění auta: zákonné a jiné

Jako vlastník motorového vozidla máte za svůj vůz odpovědnost. Ze zákona je stanoveno pojištění, které musí být hrazeno za každé vozidlo, které je provozováno na pozemních komunikacích, nebo kterému byla přidělena registrační známka či technický průkaz. Pokud byste za takové vozidlo zákonné pojištění nehradili, vystavujete se nemalým sankcím. Správně asi tušíte, že se jedná o povinné ručení.

Vydáno: 11.11.2013

Povinné ručení je typ pojištění, který má chránit vás jako majitele vozidla před škodami, které případně můžete jeho provozováním způsobit a to na majetku nebo zdraví jiných osob. Takové škody mohou mnohdy vystoupat do horentních částek, pokud například způsobíte nehodu.

Hrazení škod z vlastní kapsy by pak bylo dost komplikované, ne-li nemožné. Proto se povinné ručení může uzavřít na různě vysoké pojistné částky a zpravidla platí, že na čím vyšší pojistnou částku máte vůz pojištěn, tím více platíte, ale současně máte k povinnému ručení více nadstandardních služeb.

Výběr povinného ručení

Každá pojišťovna má sestavenou trochu jinou nabídku. Liší se jednak cenově, tak i doplňkovými službami a nabídkou. V rámci povinného ručení některé pojišťovny nabízejí asistenční servis, odtahy nebo servisní služby či dokonce náhradní auto v případě poruchy nebo nehody, některé pojišťovny nabízejí dokonce hrazení škod po střetu se zvěří. Dále bývá typické, že k uzavření povinného ručení dostanete nabídku uzavřít za výhodných podmínek také jiné typy pojištění, jako je havarijní pojištění, pojištění předního skla a podobně.

Vyznat se ve všech nabídkách na trhu může být docela oříšek. Proto také vznikly nejrůznější nástroje, které umožňují vypočítat z dostupných nabídek výše povinného ručení pro vaše auto zadáním několika údajů. Takzvané kalkulačky povinného ručení jsou chytrou pomůckou, s níž vidíte rovnou celý přehled nabízených povinných ručení od dostupných pojišťoven, včetně všech bonusů, takže se je nebojte využít.

Text: Redakce
Foto: Salve

Galerie