Problém s parkováním se z Prahy 1 a 2 přesunul do sousedních čtvrtí. Co s řidiči, kteří nemohou v sousední čtvrti zaparkovat, si však starostové moc rady nevědí. Jedni se rovněž přiklánějí ke zpoplatnění parkování, druzí navrhují kompromis.
Vydáno: 13.11.2007
Typický obrázek z dnešní Prahy 2: modré zóny pro rezidenty, kterých je 11 tisíc, jsou přes den volné, zatímco zóny pro návštěvy přeplněné. Zelených a oranžových míst pro návštěvy je totiž pouhých 2500.
Doba státní je navíc omezená. „Nerezident“ si sice může na radnici za 120 korun koupit státní v modré zóně, ale jen na dvě hodiny. Proto ten, komu se nepodaří zaparkovat, nechává svůj vůz stát u sousedů.
Určitý příliv motoristů po zavedení zón v Praze 2 sice na trojce očekávali, ale současná situace je o poznání horší. „Zejména v hraničních oblastech,“ potvrdil zástupce starostky Prahy 3 Zdeněk Lochman.
„Snažíme se to řešit ve spolupráci s městskou policií, ta ale samozřejmě může eliminovat jen špatně parkující řidiče,“ konstatoval Lochman.
Na otázku po řešení mají na trojce jasno: zavedení placených zón. „Do 1. ledna by se to mohlo stihnout. Musíme ale počkat na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ konstatoval. Úřad totiž už dříve kritizoval výběr firmy, která má pro Prahu 3 placené parkování zajistit.
Praha 10 zóny nechce
Stížnosti na placené zóny v Praze 2 se ozývají i z desítky. „Měl bych asi hovořit slušně, ale ve spojitosti s parkováním to teď moc nejde,“ řekl starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský. Situaci ve své čtvrti považuje za velmi špatnou.
Jeho sekretářka denně vyřizuje okolo desítky stížností na nedostatek místa. Zejména mimopražská auta, která až dosud stála v ulicích Prahy 2 se stahují na desítku. „Katastrofální situace je hlavně v hraničních oblastech,“ shoduje se s kolegou z Prahy 3.
Starosta desítky však nechce o zavedení parkovacích zón ani slyšet. Na začátku roku raději představí projekt parkovacích domů. „Rozhodně si nedovedu představit zavedení placených zón. Ty považuji za nešťastné řešení,“ podotkl starosta Lipovský.
V současné situaci se snaží najít alespoň určitý kompromis. Jedná se zástupci Prahy 2, aby zrušili placené zóny v okrajových částech a tím auta vrátili zčásti zpět. „Vím, že přesunutím problému se nám ho nepodaří vyřešit, ale zatím nám nic jiného nezbývá,“ dodal.
Problém není, zóny nebudou
Úplně jinak situaci ale vnímají na radnici Prahy 4, která se dělí o část Nuslí s dvojkou. Podle mluvčí radnice Markéty Aulové žádné problémy spojené s parkováním nezaznamenali.
„Městská policie ulice samozřejmě monitoruje. Jenže hraniční oblasti s Prahou 2 nejsou příliš velké a hledá se tam už tak špatně místo k zaparkování, takže se k nám auta nestahují,“ vysvětlila Aulová.
Stejně jako Praha 10 ani čtyřka neuvažuje o zavedení zón placeného stání.
Příští rok se na modré zóny mohou „těšit“ i obyvatelé Prahy 7. Podle posledních informací by se ale měly chystat další projekty placeného parkování i v Praze 5, 8, 6. Jejich spuštění je však zatím zřejmě v nedohlednu.
Text: Jan Markovič (autor publikoval článek také na serveru iDNES.cz)