Peugeot 5008: překvapení z kategorie MPV

Peugeot se do obnovy nabízených modelů opravdu pořádně obul. Nejprve předělaný mini vůz 107, potom kupé-kabriolet 308 CC, minulý týden se představil model 3008 a aby toho nebylo málo, objevily se v nabídce také “terénní“ verze Boxer 4×4 a Partner 4×2. Jenže tím to nekončí. Z ničeho nic jsou na světě informace a fotografie další francouzské novinky.


Vydáno: 3.6.2009

Tentokrát se jedná o vůz kategorie MPV. Asi nejbližším konkurentem mu je Citroën C4 Piccaso. Nový Peugeot nese označení 5008. Mohlo by se na první pohled zdát, že přišel vystřídat už poněkud staře vyhlížejícího sourozence 807, jenže tak tomu není. Nový přírůstek do rodiny Peugeot je o něco menší. Dokáže ovšem převést až sedm cestujících.

Peugeot 5008 je dlouhý 4530 mm a vysoký 1640 mm. Určitě vás na první pohled zaujme svým designem. Z určitých úhlů pohledu trochu připomíná svého ošklivějšího sourozence 3008, ale v tomto případě je zde velice výrazný jeden detail. Po dlouhé době přišla tato francouzská značka s automobilem, který nemá onu tolik charakteristickou tlamu, což určitě řada fanoušků Peugeotu přivítá. Designéři se pro tentokrát vyvarovali výstředností a chystaný automobil dostal vcelku klasické tvary.  

Kromě určitých rysů tváře sdílí model 5008 některé prvky s 3008 také v interiéru. O panoramatické střeše to ovšem neplatí, ta už je standardem pro téměř všechny zástupce značky Peugeot. Také v tomto případě dosahuje prosklená plocha karoserie velkých rozměrů. Z toho budou mít největší radost zadní cestující.

Řidič se zase může radovat ze sportovnějšího posazu za volantem, palubní desky inspirované menším MPV značky a z hlavně head-up displeje s onou poněkud nedotaženou funkcí sledování vzdálenosti vozidla jedoucího před vámi.

Jako každé správné MPV, i Peugeot 5008 je variabilní a pro zákazníky si chystá spoustu dobře využitelných litrů prostoru pro zavazadla. Základní objem zavazadelníku se pohybuje dle aktuální polohy druhé řady sedadel v rozmezí od 579 l do 678 l. Po sklopení všech k tomu uzpůsobených sedadel se lze dostat až na hodnotu 1754 l a převést bez problémů předmět dlouhý 2,76 m.

Cestující ve druhé řadě si mohou nastavovat každé ze tří sedadel nezávisle na sousedech. Za příplatek si pak mohou užívat multimediální systém s obrazovkami zabudovanými do opěrek hlavy řidiče a spolujezdce. Připojit k tomuto systému lze cokoli od běžného přehrávače až po herní konzoly. Součástí jsou také dva kusy bezdrátových sluchátek. Poslední dvě místa představuje výrobce jako plnohodnotná, ale znáte to….

Paleta nabízených motorů je už docela obehranou písničkou. Základ tvoří motor 1.6 VTi, který jako jediný bude spolupracovat s pětistupňovým manuálem. Následuje přeplňovaný motor 1.6 THP, dieselová jedna-šestka o výkonu 108 koní a dvě verze agregátu 2.0 HDi (136 k a 163 k). Oba vznětové dvoulitry budou dodávány pouze s automatickou šestistupňovou převodovkou.

Očekává se, že Peugeot 5008 bude představen na autosalonu ve Frankfurtu. Do České republiky by si to mělo nové MPV namířit začátkem roku 2010.

 

Text: Redakce
Foto: Peugeot

Galerie