Peugeot 3008: kříženec SUV a MPV přijde v polovině roku

Už v polovině roku 2009 přijde na český trh nový Peugeot se dvěma nulami v názvu. Puegeot 3008 je oficiálně crossover, jeho zařazení bude ale těžší. Vykazuje totiž znaky SUV i MPV. Kromě osobitého vzhledu a kvalitních známých motorů ale nabídne mnoho novinek: například moderní techniku a hybridní motor.

Vydáno: 15.1.2009

Peugeot 3008 není po designové stránce nijak zásadním překvapením, podobné křivky nám ukázal už koncept Prologue na podzim loňského rokuv v Paříži. Ve své sériové podobě se od tohoto konceptu liší Peugeot 3008 jen mírně.

Tvary karoserie se jedná o typický Peugeot, jenže svou stavbou je trochu zvláštní. Jde o jakousi kombinaci SUV a MPV, která vypadá jako hatchback, ale trochu přifouknutý. Oficiálně by se mělo jednat o crossover.

Vnějším rozměry činí 4365 x 1837 x 1639 milimetrů. Na délku je tak Peugeot 3008 mezi modely 308 a 308 SW, oba konvenční vozy ale překonává v šířce a především výšce, kde má 14 centimetrů navrch oproti modelu 308.

Motory? Staří známí

V nabídce motorů nenastala žádná revoluce. Jisté je použití kvalitních naftových motorů HDI, konkrétně ve dvou objemových verzích s trojím výkonem.

Menší 1.6 HDI nabídne standardních 80 kW a řuční i automatizovanou šestistupňovou převodovku. Větší nafťák, 2.0 HDI, bude pak k dispozici s výkonem 110 kW s šestistupňovým manuálem a s výkonem 120 kW bude spojen s automatickým šestikvaltem. Vedle nafty se pod kapotou 3008 objeví dvě benzinové šestnáctistovky, které pro PSA dodá BMW.

Moderní technologie i hybrid
Do nového rodinného modelu nabízí Peugeot systémy, které dosud nebyly k dispozici. Mezi bude například head-up-displej, který dokáže zobrazit některé jízdní údaje v zorném poli řidiče, nebo systém, který řidiče varuje před krátkou vzdáleností od vozidla, které jede před ním. Novinkou bude také hydraulický systém, který omezí náklony karoserie.

Od roku 2011 se také počítá s použitím hybridního pohonného ústrojí Hybrid4, který byl rovněž představen s konceptem Prologue. Peugeot 3008 se tak pravděpodobně stane prvním modelem skupiny PSA Peugeot Citroën, který dostane do vínku hybridní pohon. Díky němu dokáže model 3008 nabídnout také pohon všech kol.

Text: Redakce
Foto: Peugeot

Galerie