Ojetiny ze zahraničí můžou mít stočené kilometry, varuje Cebia

Koupit si ojeté auto z Německa je zárukou, že bude v pořádku. Je to pravda, nebo rozšířený mýtus?

Podle zkušeností společnosti Cebia představují individuální dovozy ze zahraniční vyšší riziko než ty zakoupené u nás. Přestože panuje dojem, že se kilometry u ojetých aut stáčejí jen v Česku, není tomu tak. Stočené kilometry má zhruba každé druhé auto. „Víme již dlouho, že dovozem auta ze zahraničí se zákazník nevyhne stočenému vozidlu. Je tomu právě naopak – dovoz je dobrou příležitostí pro podvodníky, jak změnit řadu údajů o vozidle a ještě více na jeho prodeji v ČR nebo SR vydělat,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Pro příklad: na vzorku aut dovezených z Dánska zjistila Cebia, že více než 60 % z nich mělo stočené kilometry — průměrně o 82 tisíc kilometrů, největší rozdíl byl dokonce 192 tisíc kilometrů nižší než skutečný nájezd vozidla.

Pořízení stočeného nebo omlazeného auta není dobrý nápad, to vám řekne každý. Jde hlavně o cenový podvod, podvodníci chtějí stáčením na autě více vydělat. Prodražit se u něj může následně hlavně servis, protože starší a více ojeté vozy přinášejí často neočekávané výdaje za opravy.

Stočené kilometry nejsou ale jediným rizikem. Falšuje se třeba i původ vozu, jak ukazuje další analýza společnosti Cebia. Podle ní dokonce třetina vozidel ve skutečnosti pochází z jiné země, než uvádí prodejce. Nadpoloviční většina vozidel má sice deklarovaný původ v Německu, ale ve skutečnosti pochází ze zemí jižní Evropy, nebo dokonce ze států bývalého Sovětského svazu.

Lepší je koupit prémiovou ojetinu

„Po letitých zkušenostech z prověřování tisíců ojetin důrazně doporučuji koupit si raději dražší a kvalitnější vozidlo s průkaznou historií, původem a od seriózního prodejce. Dovážené ojetiny jsou většinou vysloveně rizikové a ani koupě od soukromé osoby není zárukou dobrého obchodu,“ doporučuje Martin Pajer.

Spolehlivým zdrojem ojetých vozidel jsou certifikované programy prodeje ojetých vozidel importérů. Jedním z největších je Das WeltAuto — program ojetých vozů koncernu Volkswagen. Vozidla z této nabídky mají známou a doloženou servisní historii včetně nájezdu a zákazníkům jsou ke stavu ojetého vozu poskytovány vždy pravdivé a transparentní informace. Významným benefitem je záruka Das WeltAuto. Jedná se o skutečnou záruku, která je poskytována zákazníkovi na jeden nebo na dva roky v různé úrovni krytí.

Text: Redakce
Foto: DasWeltAuto

Galerie