Ohrozí šrotovné na Slovensku prodej aut?

Po necelém měsíci od zavedení šrotovného na Slovesku jsou státní dotace vyčerpány. Obrovský zájem o příspěvek na koupi nového vozu využily tisíce Slováků a suma 33,2 milionů eur se ukázala jako nedostatečná. Poskytování dotací tedy bylo ukončeno.

Vydáno: 28.3.2009

Ti, kdo přesto mají zájem o příspěvek ještě mají šanci. Podle deníku Aktuálně.sk vláda zvažuje navýšení částky a znovurozjetí akce. Podmínkou k získání státní dotace je odevzdání alespoň deset let starého vozu určeného k likvidaci.

Automobilky si mnou ruce a zákazníkům vycházejí ještě vstříc různými cenovými akcemi, ve kterých se cena některých značek může v kombinaci se šrotovným snížit i o několik tisíc eur. Ale nejedná se pouze o snahu oddálit krizi v automobilovém průmyslu?

Dotace sice pomohou lidem k získání nového vozu, možná se likvidací starých vozů uleví i životnímu prostředí, ale co potom? Všichni si nakoupí nové vozy teď a za pár měsíců budou automobilky marně čekat na zákazníky. Je tedy zavedení šrotovného opravdu tím správným krokem?

Text: Redakce
Foto: Lukáš Dittrich

Galerie