Oficiálně: Bentley chystá SUV. V roce 2014, i v naftě

Pro automobilku Porsche byl příchod SUV do portfolia sporťáků úspěchem, tak proč by to nemohlo vyjít i u nás? Takovou otázku si asi kladli manažeři britské značky Bentley, než vydali rozhodnutí o vývoji terénního modelu. Příchod SUV od Bentley je nyní už téměř jistý, novinka využije techniku mateřského koncernu VW (Q7, Cayenne a Touareg), a očekává se, že model bude nejprodávanějším automobilem značky.

Vydáno: 15.8.2011

Automobilka Bentley se chystá jít stejnou cestou, jakou šlo před časem Porsche se svým Cayennem. Tradiční britská aristokratická značka se totiž chystá postavit SUV.

Potvrdil to Wolfgang Dürheimer, výkonný ředitel automobilky Bentley, s dovětkem, že sportovně-užitkový model je dokonce jejich prioritou. Údajně nyní čekají na stanovisko vedení koncernu – předpokládá se, že bude kladné.

Dürheimer dodal, že SUV má být nejprodávanějším modelem značky Bentley. Jeho úkolem bude zvýšit odbyt automobilky z 10 000 na 30 000 kusů ročně. Novinku zřejmě představí světu v roce 2014.

Známá technika
Bentley je tradiční britskou značkou (byť aktuálně v německých rukou), která si image zakládá na luxusních limuzínách, kupé a kabrioletech. Je ale součástí stejného koncernu jako Porsche (VW Group), a právě techniky koncernu při vývoji využije.

SUV od Bentley už má své interní označení: BY736. Novinka má převzít 60 až 75 procent dílů z trojlístku Audi Q7, Porsche Cayenne a VW Touareg. Mělo by jít hlavně o elektroniku, bezpečnostní systémy, brzdy, zavěšení kol a tak dále. Platformu si ale Bentley upraví podle vlastních potřeb, včetně délky rozvoru kol.

Pod kapotou se objeví hybridní systém, kombinující čtyřlitrový osmiválec twin-turbo s elektromotorem, i turbodiesel.

Historie se opakuje
Značka Bentley se výrobou SUV nikdy nezabývala ve velkém. Zkušenosti s ním ale má, v roce 1994 na zvláštní objednávku brunejského sultána vzniklo šest exemplářů modelu Bentley Dominator. Techniku pohonu 4×4 si tehdy konstruktéři Bentley půjčili od Range Roveru.

Text: Redakce
Foto: Bentley

Galerie