Odpočet DPH pro podnikatele u všech aut potvrzen. Bude od dubna

Už za několik dnů podnikatelé budou moci při nákupu osobních automobilů uplatnit odpočet DPH. Novelu, která počítá s umožněním odpočtu daně posvětila nejen Poslanecká sněmovna a Senát, ale už ji podepsal také prezident. Byla tedy přijata a pokud nevzniknou nějaké komplikace, začne od prvního dubna platit.

Vydáno: 29.3.2009

Podnikatelé si dosud mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou, takzvanou přestavbou N1. Tu si často nechávali namontovat i do osobních aut, jako užitkové pak vykazovali i některé verze luxusních značek.

Od prvního dubna tak bude pod dlouhých letech narovnán paradoxní stav, kdy pevná mřížka často znemožňovala použití automobilu, přestavěného na N1, k převážení většího nákladu.

Podnikatelé se radují, prodej aut vzroste

Zástupci podnikatelů pokládají novelu za dlouho očekávanou a vítanou zprávou pro firmy, které tak ušetří na nákladech. „Očekáváme, že díky možnosti odpočtu DPH při nákupu nového auta dojde k oživení poptávky a prodeje zejména u užitkových aut,“ uvedl již dříve prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že možnost odpočtu DPH letos zvýší prodeje aut až o 15.000.

Podle Svazu dovozců automobilů firemní zákazníci kvůli očekávanému opatření na přelomu roku odkládali nákup nových automobilů. Opatření by podle tajemníka svazu Pavla Tunkla mohlo pomoci zvýšit letošní prodej osobních vozů proti loňsku o desítky procent, nákupy ale bude částečně brzdit ekonomická krize. Prodej nových osobních aut v Česku loni vzrostl o 8,4 procenta na 143.661 vozů.

Zvýšení poptávky po automobilech je podle Kalouska „vedlejší produkt“. „Ten hlavní motiv je dát do toho nějakou logiku, systém a pořádek,“ řekl ministr Kalousek senátorům.

Text: Redakce, ČTK
Foto: ZaVolantem.cz

Galerie