Octavia Green E Line: první elektromobil značky Škoda

Škoda Auto představila na autosalonu v Paříži koncept Octavia Green E Line, vůbec první studii vozu s čistě elektrickým pohonem. Studie vychází z modelu Škoda Octavia Combi. Její sériová produkce se neplánuje, ale už v příštím roce vyšle Škoda na silnice testovací flotilu vozů Octavia Green E Line, aby se připravila na možný další vývoj elektrického pohonu.

Vydáno: 30.9.2010

Octavia Green E Line má trvalý výkon 60 kW, maximální výkon je až 85 kW. Nejvyšší točivý moment o hodnotě 270 Nm je k dispozici už při rozjezdu, což je dáno charakteristikou tohoto pohonu – díky tomu je možné výrazné zrychlení z místa. Tato agilita je ideální zejména v městském provozu. Octavia Green E Line akceleruje z 0 na 100 km/h za dvanáct sekund, tedy srovnatelně s těmi nejpomalejšími konvenčními motory v nabídce. Maximální rychlost je omezena na 135 km/h.

Elektrickou energii čerpá Octavia Green E Line z moderního ion-lithiového akumulátoru. Dojezd 140 km splňuje požadavky většiny řidičů, kteří v Evropě dojíždějí do zaměstnání. Baterie se skládá ze 180 jednotlivých lithium-iontových článků o průměru 150 mm a délce 650 mm. Akumulátor má kapacitu 26,5 kilowatthodin, jeho hmotnost činí zhruba 315 kilogramů.

Blok akumulátoru je umístěn pod střední a zadní podlahou a částečně i v zavazadlovém prostoru. Prostor pro posádku a objem zavazadlového prostoru to téměř neomezuje. Pro pasažéry je k dispozici pět plnohodnotných míst k sezení. Prostor pro posádku je totožný s tím, který nabízí běžná Octavia Combi se spalovacím motorem. 

Řidič prostřednictvím displeje dostává důležité informace o aktuálním výkonu, spotřebě a stavu nabití akumulátoru i o zbývajícím dojezdu vozu. Displej navigačního systému navíc zobrazuje aktuální tok energie. Řidič tak v každé situaci ví, zda právě proud spotřebovává nebo zda je energie získávána zpět – například při brzdění nebo brzděním motorem při sjíždění svahu.

Ekologický pohon Škody Octavia Green E Line se projevuje také na vnějším vzhledu. Studie 

je lakována v odstínu perlová bílá, chromované prvky na přídi, zádi a na kolech tvoří decentně elegantní akcent. Působivý barevný kontrast proti tomu tvoří lesklá černá střecha vozu. V ní se nachází panoramatické střešní okno s integrovanými fotovoltaickými články.

Text: Škoda Auto
Foto: Škoda Auto

Galerie