Obytné auto nebo karavan? Obojí poskytuje svobodu, vyzkoušejte je

Uvažovali jste někdy o cestování s obytným autem nebo karavanem? Měli byste to vyzkoušet, mít s sebou na cestách ubytování přináší neuvěřitelnou svobodu. Můžete tak projet klidně celou Evropu bez nutnosti ubytování.

Cestování s postelí poskytuje svobodu

Díky obytnému autu má cestování úplně nový rozměr, získáváte nezávislost, nejste vázaní jedním hotelem nebo místem. Každý den se můžete probouzet někde jinde, a když se vám někde líbí, můžete tam zůstat, jak dlouho chcete. Navíc se můžete přesouvat se vším, co byste využili doma: můžete s sebou vzít jízdní kola, nebo vzít s sebou vybavení na golf, potápění, trekování nebo cokoliv dalšího vás napadne.

Přitom si můžete dopřávat komfort, který máte doma. Obytná auta mají klimatizaci a pohodlný obývák s televizí, ale také plně vybavenou kuchyň včetně vařiče, ledničku s mrazákem. Díky tomu navíc ušetříte za restaurace, protože si můžete sami vařit. A vychlazené pivo budete mít vždy v ledničce.

Po cestě můžete bez problémů pracovat, díky zrušenému roamingu můžete v celé Evropské unii telefonovat a používat mobilní data jako doma v České republice. Dovolenou tak můžete pohodlně skloubit s prací.

Obytné auto nebo karavan?

Karavan (obytný přívěs) je obvykle o něco prostornější, hodí se na cesty s delšími zastávkami v kempech, typicky třeba s rodinou. Můžete totiž zakotvit s přívěsem a ze svého stanoviště vyrážet osobním autem na výlety nebo na nákupy. Potřebujete ale vhodné auto s koulí, nejlépe SUV nebo vůz střední třídy a větší, a i v takovém případě je jízda méně pohodlná. Určitě si ale zvyknete.

Oproti tomu obytný vůz je univerzálnější, i když samotné ubytování v něm může být kvůli velikosti méně pohodlné. Více se hodí na cesty za poznáváním, kdy chcete objet víc lokalit a často ani nepotřebujete zastavovat v kempech. Hodí se mít s sebou jízdní kola nebo skútr, pro menší cesty třeba na nákup. Ale i s obytným autem můžete jezdit do města, většinou má velikost klasické dodávky.

Než koupíte vyzkoušejte

Cenově vyjde karavan výrazně levněji než obytné auto, které je v podstatě celou dodávkou, jejíž cena je navíc navýšená o přístavbu. V obou případech jsou ale náklady na pořízení poměrně vysoké.

Proto pokud uvažujete o tom, že si jeden z těchto skvělých dopravních prostředků koupíte, určitě je oba dopředu vyzkoušejte. Dnes je to poměrně dost snadné, existuje řada  půjčoven obytných vozů, kde si můžete obojí bez problémů půjčit a vyzkoušet.

Pronájem obytných vozů a  pronájem karavanů je navíc skvělým způsobem, jak strávit letní dovolenou. K řízení obytňáku i k tažení karavanu obvykle stačí řidičský průkaz skupiny B a ve většině půjčoven je na něj sjednané havarijní pojištění.

Text: PR článek
Foto: Bydlíky.cz

Galerie