Nová Škoda Superb: tady je!

FOTO, ŽIVÉ FOTO A PODROBNOSTI UVNITŘ. Superb 3. generace se představil. Světová premiéra proběhla dnes v Praze ve Fóru Karlín, ale ještě předtím se dostaly na internet oficiální fotky a nové informace. Mladoboleslavská automobilka nový Superb označuje za „nejlepší vůz značky Škoda všech dob“. Tak se na něj podívejme blíž – na studiové i živé fotky.

Jen pár hodin před oficiální premiérou nové vlajkové lodi v pražském Karlíně se na internetu objevily první oficiální fotky celého auta. Zveřejnil je server skodahome.cz.

Automobilka Škoda nový Superb označuje za nejlepší vůz značky Škoda všech dob, což je tedy dost odvážné tvrzení, když vezmeme v potaz celou 120 let dlouhou historii bohatou na opravdu skvělá auta (vzpomeňme si například na top model Škoda Superb z roku 1934).

Limuzína inspirovaná značkou Audi

Ale alespoň první fotky dávájí tomu tvrzení za pravdu, nový Superb vypadá elegantně a důstojně, dost se podobá limuzínám koncernové značky Audi. Čelní partie jsou mohutné, právě zde je inspirace německými kolegy vidět nejvíc. Designér Jozef Kabaň si potrpí na výrazné prolisy a vystouplé blatníky, při pohledu z profilu je patrná jen mírně se snižující střecha vzadu.


Šéfdesignér Jozef Kabaň ohaluje originálně navržené světlo. Foto: Škoda Auto

Přitom Superb není jen zvětšenou třetí Octavií (což je dobře), má originální přední světla inspirované ve studii VisionC a na kufru nenajdeme trojúhelníkové prolisy.

V interiéru Superb nezapře svoji příbuznost s Passatem. Sice postrádá stylové řešení výdechů ventilace na přístrojové desce, ale už na první pohled je vidět plno totožných dílů: panel navigace, věnec volantu a tak dále. Jinak je ale dojem z interiéru velice příjemný, materiály jsou hodnotné a vše je logicky uspořádané. Ideální.


Interiér používá koncernové díly a celkově se dost podobá ostatním škodovkám. Foto: Škoda Auto

Moderní technika a plno novinek

Současně s fotografiemi Škody Superb se objevily i podrobnějsí technické informace. Novinka je postavena na platformě nové generace Passatu B8 a bude delší než současná generace, ale jen o 28 mm, přitom rozvor náprav se prodlouží o výrazných 8 centimetrů. To znamená že v novém Superbu bude opravdu hodně místa. Také to znamená, že auto díky takovému rozložení působí o mnoho mohutněji a značně kompaktnějším dojmem, než na jaký jsme byli zvyklí u poslední generace.

Superb ve třetí generaci zhubne, bude až o 75 kg lehčí. Paleta motorů bude obsahovat trojici benzínových a dvojici dieselových agregátů naladěných na různé výkonové varianty. Benzínové motory startují na hodnotě 125 koní s motorem 1.4 TSI. Vrcholným provedením je pak 2.0 TSI naladěný na 280 koňských sil, bohužel se neobjeví šestiválec. Časem má ale přijít hybrid.

Vznětový pohon zajišťuje 2.0 TDI o výkonu 150 či 190 koní, úspornou verzi Greenline, která si dle hodnot udávaných výrobcem vystačí s pouhými 3,7 litry na 100 km, pak pohání motor 1.6 TDI.


Světová premiéra nového Superbu proběhla v pražském Karlíně. Foto: Škoda Auto

Od 570 tisíc až nad milion

No a kufr, tradiční lákadlo škodovek? Ani tady v Mladé Boleslavi nic nezanedbali, již v základním uspořádání nabízí Superb úctyhodných 625 litrů, po sklopení sedadel nabídne až 1760 l. A to zatím hovoříme karoserii liftback, jsme zvědaví na Superb Combi.

Za zmínku stojí i řada asistenčních systémů, jako je Emergency Assist, který v případě zdravotního kolapsu řidiče automobil sám řídí a po určité době zcela zastaví a zapne varovné blinkry. Další zajímavostí a zároveň absolutní novinkou je tzv. Traffic Jam Assist, který bude schopen, v případě zapnutého adaptivního tempomatu automobil sám řídit (přidávat plyn, brzdit, zastavit) až do rychlosti 60 km/h.

Nový Superb půjde objednat ve čtyřech provedeních Active, Ambition, Style a Laurin a Klement a základní verze s motorem 1.4 TSI bude startovat na částce cca 570 000 Kč, nejdražší verze značně překročí milionovou hranici.

Text: Martin Müller
Foto: Škoda Home, Škoda Auto

Galerie