Nissan Qashqai oslavil milion vyrobených vozů

Z linky výrobního závodu automobilky Nissan v Sunderlandu ve Velké Británii sjel v minulém týdnu miliontý vůz Nissan Qashqai. Jubilejní vůz byl vyroben přesně 4 roky, 6 měsíců a 23 dnů od zahájení výroby 5. prosince 2006. Žádný jiný vůz vyrobený ve Velké Británii nikdy nedosáhl milionové mety v tak krátkém čase.

Vydáno: 7.7.2011

Stříbrný Qashqai se vznětovým dvoulitrovým motorem a výbavou Tekna bude nyní vystaven v londýnské O2 aréně a stane se výhrou ve veřejné soutěži.

Qashqai je jedním z historicky nejúspěšnějších v Británii vyrobených vozů. Hranice jednoho milionu dosáhl Qashqai jen dva týdny poté, co prezident a generální ředitel společnosti Nissan Motor Co. Carlos Ghosn oznámil na schůzce s premiérem Davidem Cameronem, že návrh, konstrukce a výroba nové generace vozu Nissanu Qashqai budou probíhat ve Spojeném království. Celkové investice Nissanu do vozu Qashqai ve Spojeném království tak přesáhnou 422 milionů liber.

Výroba probíhá nonstop
Nissan Qashqai, vyráběný v sunderlandském závodu Nissanu na lince č. 1, je jedním z doposud nejúspěšnějších produktů firmy. K naplnění poptávky po vozu Qashqai byla na lince č. 1 v červnu 2008 spuštěna třetí směna, čímž se v továrně zahájila nepřetržitá výroba. Ta sice v lednu 2009 skončila v reakci na globální finanční krizi, ale v květnu 2010 byla opět obnovena. Od té doby závod pracuje na naplňování poptávky v nepřetržitém provozu.

V továrně se denně vyrobí průměrně 1 200 vozů Qashqai, neboli jeden za každou minutu provozu výrobní linky. Přes 80 % produkce vozů Qashqai je z přístavu Port of Tyne exportováno na 97 trhů po celém světě.

Nejen crossover Qashqai
V sunderlandské továrně Nissanu se vyrábí také malé MPV Nissan Note a kompaktní crossover Juke. Tento závod bude od roku 2013 vyrábět také elektromobil Nissan LEAF.

Hranici milionu vyrobených vozů v závodu Nissanu v Sunderlandu již dříve překonaly další dva modely – Nissan Micra (2,3 milionu vyrobených vozů za období 1992-2010) a Nissan Primera (1,4 milionu vozů vyrobených v období 1990-2007).

Text: Redakce/Nissan
Foto: Nissan

Galerie