Nevyměníš – nepojedeš! Tentokrát jde o tisíce řidičáků

Podle údajů ministerstva dopravy zbývá v Česku vyměnit přes milion řidičských průkazů. Řidiči, kterým byl vydán průkaz v období od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000, musí stihnout jejich výměnu do konce roku 2010. Přichází proto kampaň s názvem Nevyměníš – nepojedeš.

Vydáno: 23.9.2009

Ministerstvo se obává velkého náporu žadatelů o výměnu ke konci roku 2010, proto chce apelovat na řidiče, aby své průkazy vyměnili co nejdříve. Podle statistiky k 1. lednu 2008 bylo v ČR 5.676.326 vydaných řidičských průkazů, z nichž 1.393.112 podléhalo výměně. Zatím si řidičské průkazy přišlo vyměnit přes 300 tisíc řidičů.

Kampaň Nevyměníš – nepojedeš má upozornit na to, že řidičské průkazy lze do konce roku 2010 vyměnit zdarma. Poplatek zaplatí zájemce pouze v případě, že bude chtít mít nový průkaz do pěti dnů. Na výměnu průkazů se rozhodlo MD upozornit i na sociální síti Facebook, kde vznikla skupina nazvaná Povinná výměna řidičských průkazů. Ministerstvo chystá i billboardy podél cest či reklamu na vlacích a tramvajích. Od konce října slibuje řidičům i dárky. Jejich počet však je omezen.

Nejhůře si vede ve výměně průkazů hlavní město. Zbývá jich tady vyměnit 80 procent. V ostatních krajích je to v průměru kolem 74 procent.

„Praha je atypická v tom, že hodně lidí si chce průkaz nechat na památku, nebo s ním cizinci vycestují z republiky,“ řekl Josef Mihalík z odboru dopravně správních agend magistrátu. Podle něj je nutné v metropoli vyměnit ještě 136.000 průkazů. „Měsíčně měníme 1800 řidičských průkazů,“ dodal Mihalík, který se obává velkého náporu ke konci příštího roku.

Údajně nepůjde navýšit počet úředníků, protože ti musí mít speciální zkoušky. Mohou však otevřít přepážky i v sobotu.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Ministerstvo vintra

Galerie